Izdots Jāņa Čakstes mazmeitas autobiogrāfisks stāsts “Karš, mīlestība, brīvība”

Azīmējot Latvijas neatkarības atjaunošanas 34. gadskārtu, latviešu valodā izdots Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitas autobiogrāfisks stāsts “Karš, mīlestība, brīvība”. Tajā autore apraksta dzīvi pirmskara Latvijā, bēgļu gaitas un iedzīvošanos svešumā. Vispirms Zviedrijā, pēc tam ASV.

Ja nebūtu sācies Pirmais pasaules karš, Jelgavas vīriešu ģimnāzijas ēkas lielajā zālē Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dēls Konstantīns Čakste būtu svinējis savu izlaidumu. Mūsdienās tā ir Ģederta Eliasa Vēstures un mākslas muzeja konferenču zāle, kurā, atzīmējot Latvijas neatkarības atjaunošanas 34. gadskārtu, svinīgi tika atklāta viņa meitas Katrīnas Čakstes-Vilsones grāmata “Karš, mīlestība, brīvība”. Autore stāsta, ka neesot rakstniece, un šī grāmata no viņas un mātes stāstītajām atmiņu drumslām tapusi vairākus gadus. “Es vienkārši sāku. Katrreiz, kad man kāda doma un atmiņa ienāca galvā, es pierakstīju. Tā nebija grāmata, tās bijas tādas īsas vinjetes. Tad, kad atnāca kovids, mēs nevarējām nekur iet, mājās viss bija kluss un mierīgs, man atmiņas bija tik košas, nāca viena pēc otras.”

Grāmatas 197 lapaspusēs ietvertas 22 nodaļas, kurās autore tēlaini apraksta pirmskara dzīvi Jūrmalas mājā, kur ģimene dzīvojusi. Sajūtas, kas radušās, kad Latvijas brīvās debesis pārklāja melni mākoņi, bēgļu gaitas un iedzīvošanos vispirms Zviedrijā, tad ASV. Čakste-Vilsone: “Lai gan es biju tik jauna, viena grāmata manā dzīvē beidzās ar sešiem gadiem. Kad mēs bijām tanī laivā un braucām uz lielāku laivu, skatos uz Latvijas krastu. Es tik ļoti gribēju to turēt sev tuvāk.”

Grāmata ir emocionāli piesātināta, bet vienlaikus liek nezaudēt ticību un cerību. Tā ir kā cieņas apliecinājums tam, ka ne Konstantīna Čakstes nāve, ne citu cilvēku, kuri upurēja savu dzīvību, lai mēs varētu dzīvot brīvā Latvijā, nebija veltīga. Jāņa Čakstes mazmazmeita Kristīne Čakste: “Vajadzētu celt viņu gaismā. To, ko Centrālā padome darīja, un memoriandu, ko parakstīja 188 cilvēki. Tur īstenībā ir daudz cilvēku, par kuriem mums vajadzētu runāt.”

Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons: “Tā biogrāfija ir saistīta ar ļoti vēsturiskiem notikumiem. Līdz ar to, ka viņa ir Jāņa Čakstes mazmeita, mēs dabūjām no bērna acīm piedzīvot tos lielos notikumus, ko mēs zinām no vēsturiskiem dokumentiem.”

Grāmata “Karš, mīlestība, brīvība” vispirms tikusi izdota angļu valodā, bet tagad savu iznākšanu tā piedzīvojusi arī latviešu valodā. Latviski grāmata izdota 1000 eksemplāros, bet vienošanās ar autori un izdevēju paredz, ka tai var būt arī atkārtots izdevums.