Salacgrīva par tilta remontu rīko iedzīvotāju neobjektīvu aptauju

Otrdienas rītā Salacgrīvas novada interneta mājas lapā tika publicēta aptauja. Tās sākumā aprakstīts, cik sliktā stāvoklī šobrīd ir tilts pār Salacas upi, ka tam nekavējoties nepieciešams remonts un ka Satiksmes ministrija naudu būvdarbiem nedod. Pašvaldība vēloties uzzināt iedzīvotāju viedokli, kuram būtu jāfinansē tilta remonts - vietējai pašvaldībai, jaunveidotajam Limbažu novadam vai valstij.

Šī aptauja jau sākotnēji nerada uzticību potenciālajiem rezultātiem, jo ikviens to var aizpildīt neskaitāmas reizes. Uz šādas aptaujas neobjektivitāti norāda arī sociologs, SKDS direktors Arnis Kaktiņš.         

Arnis Kaktiņš: “Kaut kādi cilvēki gāja, klikšķināja, cits varbūt ampelējās, cits emocionāli uzvilkts spieda 120 reizes to atzīmi, un tad nu tie procenti ir. Sliktākais, ja tie, kas to organizē, liek to relīzēs un saka, ka šitāds ir sabiedrības viedoklis.”

Uz ReTV Ziņu norādīto neobjektivitāti vēlāk reaģēja arī novada domes priekšsēdētājs. Dagnis Straubergs saka: “Es aprunāšos ar informācijas nodaļu, varbūt jāpārveido aptauja. Es pat nezināju, ka tur var vairākas reizes nobalsot.”

Būtiskais jautājums par to, kurš remontēs tiltu, šobrīd tā arī netiek risināts. Gadiem ilgi šī pašvaldība ir pārsvarā izteikusi aicinājumu valstij palīdzēt, ir sūrojusies, taču reālu projektu ar pamatotām izmaksām tā arī nav sagatavojusi. Dagnis Straubergs ReTV Ziņām vien saka - esot aptuveni pieci miljoni lielas izmaksas, tiesa - tās ir tikai sarunās ar būvniecības ekspertiem uzzinātas summas.

Tikai tagad pašvaldība nolēmusi rīkoties un noskaidrot, cik tad remonts reāli izmaksās.

Dagnis Straubergs: “Šobrīd ar Latvijas Valsts ceļiem sadarbojamies un gatavojam projektēšanas dokumentus. Precīzās izmaksas, protams, ir zināmas, bet nevaram iet tālāk un tērēt naudu projektam. Ja tas derīgs divus gadus un ja būvniecībai vajag 5 miljonus, tad projektēšanai ap 400 tūkstošiem tehniskā projekta izstrādei.”

Satiksmes ministrija vēl vakar Limbažu novada domei izsūtītā vēstulē norādījusi, ka šī tilta uzturēšanai atvēlēti līdzekļi vien uzturēšanas darbu veikšanai, bet papildus naudas remontam nav. Ministrija norāda uz iespējam piesaistīt līdzekļus, iesniedzot projektus. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits ReTV Ziņas rakstiski informē - ministrija nav gatava kļūt par kādas priekšvēlēšanu kampaņas elementu.

Tālis Linkaits: “Nedomāju, ka Satiksmes ministrijai būtu jākļūst par kādas priekšvēlēšanu kampaņas elementu. Līdz šim Salacgrīvas dome nav izrādījusi interesi par tilta sakārtošanu. Pēdējais iesniegums tranzītielu sakārtošanas programmai ir bijis par ceļa remontu, līdzekļi tam 3,2 miljonu eiro apmērā tika piešķirti 2017.gadā. Īstenošana ilgi nevedās.”

Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija norāda, ka pašvaldības jau otro gadu var pieteikties valsts aizdevumu programmai, nepieciešams iesniegt vien gatavu projektu, kura Salacgrīvas novada domei tā arī nav. ReTV Ziņas jau ziņoja, ka šis tilts šobrīd ir sliktā kvalitātē, šobrīd jau noteikti automašīnu masas un satiksmes kustības ierobežojumi.