Sedā izsola brīvos dzīvokļus

Valmieras novada mazpilsēta Seda veidojusies aizvadītā gadsimta 50.-60. gados, kad tā tika būvēta kūdras fabrikas strādniekiem, kuri te sabrauca no visas plašās Padomju Savienības. Kūdras ieguves zelta laiki pagājuši, sarucis arī Sedas iedzīvotāju skaits. Šobrīd ir brīvi pat ap 100 pašvaldības dzīvokļi. Lai ēkas neietu bojā un risinātu arī mājokļu pieejamību cilvēkiem, kas vēlas dzīvot un strādāt Valmierā, tad arī, kā stāsta Strenču apvienības pārvaldes vadītājs Jānis Pētersons, nolemts dzīvokļus izsolīt, šobrīd tie ir deviņi dzīvokļi. “Plusi: tuvu Strenči, tuvu Valmiera, labi ceļi, kluss, daba, laba vieta it īpaši jauniem cilvēkiem, lai iesāktu jaunu dzīvi, neieguldot uzreiz milzu līdzekļus.

“Ja Sedā tagad dzīvokli pēc kvadratūras līdzīgu var iegūt vairāk kā desmitreiz lētāk, kā tas ir Valmierā, tad droši vien šis remonts, kas būs jāiegulda, varētu atmaksāties,” Sedas piedāvātās iespējas vērtē SIA “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks. “Tur ir tas lielākais potenciāls, kas man personīgi patīk, tautas valodā Staļinlaika mājas, kas ir 50.-60. gadu ēkas, pēc būtības ir kvalitatīvākas, biezas, pamatīgas sienas . “Namsaimnieka” pieredze jau ir, mēs esam realizējuši vienu šādas mājas renovāciju. Mēs redzam, cik labi pēc renovācijas šī māja izskatās – kā konfekte. Tā ir daudz labāka, nekā ir paneļu mājas.”

“Tas, kas ir saglabājies, jau ir fantastisks. Koplietošanas telpās koka kāpnes ar visām margām. Tāda mazliet romantika. Tādi, kā mēs smejamies, itāļu balkoniņi ar mazliet Venēcijas piegaršu, tādas foršas odziņas. Jā, tur investīcijas ir vajadzīgas, bet arī iespējas, protams, ir, “ savs skatījums par Sedas piedāvājumu ir arī Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas Interjera nodaļas vadītājai Ilzei Melnalksnei-Puriņai. 

Sedas dzīvokļu jautājuma risināšanā iesaistījusies arī Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola, kuras audzēkņi mācību procesā izstrādā šiem dzīvokļiem interjera projektus. Par pamatu ņemti trīs starndartveida dzīvokļi, katram būs vairāki varianti, arī tas, kā šos dzīvokļus varētu pārveidot mūsdienu prasībām. Interjera projektus tad varēs iegūt jaunie dzīvokļu saimnieki. “Katrs iegūs pilnu interjera projektu – ar visiem rasējumiem, ar norādēm, ar krāsu kodiem, teiksim tā, paņemu mapīti un eju pie būvnieka, lai uzbūvē. Katram klientam tiek piedāvāts jau profesionāli izstrādāts interjera projekts, kas ir tāds foršs ieguvums, kas ir par brīvu, tā ir mūsu skolnieku dāvana jaunajiem dzīvokļa īpašniekiem.”

Protams, būs arī jādomā, kā sakārtot šīs ēkas kopumā, bet šajā ziņā, kā vērtē “Valmieras namsaimnieka” vadītājs Andris Kabraks, Sedā ir pozitīvas tendences. “Mēs redzam, kā mainās cilvēku domāšana, ja vēl pirms diviem gadiem bija virkne iedzīvotāju, kas uzskatīja, ka viņiem viss pienākās par brīvu, ka pašvaldība viņiem visu nodrošinās, tad tā domāšana ir mainījusies. Uz šo brīdi jau ir deviņas mājas, kas ir izteikušas vēlmi, ka grib kaut ko darīt savas mājas sakārtošanā, ir pat lēmuši pacelt apsaimniekošanas maksu, lai veidotu uzkrājumus nākotnes šāda veida izdevumiem.”

Kā rīkoties, ja ir vēlme iegādāties dzīvokli Sedā? Kādas ir iespējas apskatīt piedāvājumu? “Sludinājumi nonāk Valmieras novada pašvaldības mājas lapā, arī sludinājumu portālā, tur ir telefona numurs, ar ko sazināties, lai noorganizētu apskates, mēs arī neatteiksim, ja tā māja būs mūsu apsaimniekošanā, līdz ar to potenciālais pircējs var ierasties pie mums ievākt informāciju, vai kādus darbus mēs esam veikuši, mēs sniegsim arī informāciju par mājas kopējo stāvokli.”

Pirmo deviņu dzīvokļu izsole noslēgsies 5. februārī, tad izsolē tiks piedāvāti atkal citi dzīvokļi.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023