Seja kā personības spogulis

Maija Tabaka, Inta Ruka, Ieva Epnere – tās ir tikai dažas no māksliniecēm, kuras iemūžinātas Rituma Ivanova izstādē “Vērotāja laiks”. Pirms vairāk nekā gada to varēja redzēt Mākslas stacijā “Dubulti”, bet nu izstāde sākusi savu turneju pa Latvijas pilsētu lielākajām izstāžu zālēm un pieturējusi Kuldīgas Mākslas namā. Autors neslēpj, ka, nokļūstot citā telpā, izstāde ieguvusi jaunus vaibstus un naratīvu. 

Mākslinieks Ritums Ivanovs izstādi “Vērotāja laiks” veidoja plašajām mākslas stacijas “Dubulti” telpām pirms vairāk nekā gada. Daudz tādu vietu, kur izstāstīt šo ambiciozo projektu, nav, bet Kuldīgas Mākslas nams ļaujas šiem četrmetrīgajiem portretiem. Te ienākot, aizraujas elpa un esi iekļuvis tādā kā izcilu mākslinieču aplī, kuras ar tevi sarunājas, jo asimetriski savienotos dubultportretos it kā iekustinātas viņu sejas izteiksmes no video interviju stopkadriem. “Ceru, ka varēs sajust klātesamības, jo šeit ir tā enerģija, kas ir cilvēka enerģija. Teiksim, tādā citā formātā. Lielformāta kino formāts pietuvināts kadrs, emocijas, cilvēku pārdzīvojumus, cilvēka dzīves izjūtas,” stāsta mākslinieks Ritums Ivanovs.

Katra no māksliniecēm pārstāv savu laikmetu, stilu un mediju, bet kopā iemieso Latvijas mākslas spēcīgo sievišķīgo pusi un katrai no viņām ir bijusi noteikta iedvesmas loma Rituma Ivanova radošajā dzīvē. Kuldīgas Mākslas nama izstāžu zāles mākslas kurators Raimonds Kalējs: “Šeit ir divu mākslas pasauļu daudzu personību kopā sanākšana viena mākslinieka, kas ir Ritums, uzaicinātās viesībās, kuras tiek dokumentētas glezniecības formā, jo katra no tēlotajām autorēm ir kaut kādā mērā vai personīgi pazīstami, ja nav pazīstami caur mākslu. Viņš viņām ir uzbūvējis sava veida pieminekļus. Mēs redzam katras mākslinieces būtību. Seja ir sava veida spogulis personībai.”

Izstāde Kuldīgas Mākslas namā veidota divos apļos – pirmajā stāvā jau minētās monumentālās gleznas, otrajā – mazāka formāta darbi un autora pašizpēte portretā.

Ritums Ivanovs atzīst, ka vēlētos ar “Vērotāja laiku” nokļūt arī Latgalē un Vidzemē. Kuldīgas Mākslas namā izstāde būs līdz 26. februārim.