Smiltenē meklē radošu saimnieku vecajam ugunsdzēsēju depo

Smiltenes centrā iepretim baznīcai nu jau vairāk nekā piecus gadus tukšs stāv kādreizējais ugunsdzēsības depo. Glābējiem šī ēka bija krietni par šauru. 2017. gadā Smiltenes postenim uzcēla jaunu depo. Tagad pašvaldība cer atrast nomnieku, kurš vēsturiskajā namā varētu atgriezt dzīvību, īstenojot uzņēmējdarbību, vienlaikus kādu daļu ēkas saglabājot publiski pieejamu. 

Informatīva plāksne pie no sarkaniem ķieģeļiem celtās depo ēkas vēsta, ka tā šajā vietā uzbūvēta jau 1906. gadā. Visu vajadzīgo Smiltenes depo būvniecībai ir ziedojis vietējais muižkungs. Sākotnēji šeit darbojusies brīvprātīgo ugunsdzēsēju brīgāde, taču vēlāk līdz pat 2017. gadam valsts uzturēta un algota glābēju komanda. Pēc tam vecais depo nonāca pašvaldības pārziņā. Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības jautājumos Mārtiņš Ulāns stāsta: “Valsts šo ēku nodeva pašvaldībai ar konkrētu nosacījumu – žūpības un netiklības apkarošanai.”

Esot bijis plānots, ka pēc tam, kad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Smiltenes postenis pārceļas uz jaunajām telpām, šajā ēkā atradīsies atskurbtuve un pašvaldības policija. Taču šai institūcijai Smiltenē jau ir piemērotas telpas. Ulāns: “Mēs vērsāmies pie atbildīgās ministrijas. Šī gada sākumā saņēmām atļauju, ka Ministru kabinetā nosacījumus grozīja. Tagad ēku var izmantot visām pašvaldības funkcijām, tai skaitā uzņēmējdarbības veicināšanai.”

Smiltenes novada pašvaldība šogad jau otro reizi rīko konkursu par tiesībām ilgtermiņā nomāt vēsturisko ugunsdzēsības depo ēku. Mārtiņš Ulāns norāda, ka šeit varētu būt vieta publiskiem pasākumiem, atrasties kāda sabiedriskās ēdināšanas iestāde, ēka varētu pildīt kādas ar tūrismu saistītas funkcijas vai jeb kas cits sabiedrībai noderīgs. Pašvaldība idejas gaida līdz 18. augustam. Ulāns: “Lielākais kritērijs ir šī funkcija. Respektīvi, mēs gaidām, kad potenciālie interesenti nāks ar savām idejām. Jo vairāk funkciju, jo labāk. Protams, tai jābūt publiski pieejamai ēkai.”

Potenciālajam nomniekam jāatceras svarīgs nosacījums – ir jāsaglabā ēkas vēsturiskā fasāde. Savukārt iekštelpās, saskaņojot ar būvvaldi, būvniecību atļauts veikt. Šeit arī prasās pēc kārtīgiem ieguldījumiem, ja pagaidām šeit galvenie saimnieki ir baloži. Pašvaldībā sola, ka visi ieguldījumi tiks atlīdzināti samazinot nomas maksu. Tikmēr savs redzējums, kas varētu atrasties vēsturiskajā ugunsdzēsēju depo, ir arī Smiltenes ielās satiktajiem cilvēkiem. 

Arī citviet Latvijā vēsturiskās ugunsdzēsēju depo ēkas mūsdienās sekmīgi tiek izmantotas jau pavisam citiem mērķiem. Piemēram, Cēsīs Ulmaņlaikā celtajā depo šodien darbojas moderns restorāns, Limbažos iekārtota muzeja ekspozīcija, bet Valmierā maizes ceptuve. 


#SIF_MAF2023