Šomēnes Krievijas pensijas būs, par nākotni - vēl neskaidrība

11 tūkstoši senioru, kas Latvijā saņem Krievijas pensijas ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras starpniecību, šomēnes tās saņems. Vai un cik lielas pensijas gaidāmas turpmāk, gan vēl nav skaidrs. Turklāt - lai gan aģentūrā tiek strādāts pie dažādiem scenārijiem, to lokā nav tie Latvijā dzīvojošie pensionāri, kas saņem militāro pensiju.

Daugavpils priekšpilsētā esošie Lociki savulaik izveidojās kā Sarkanās armijas virsnieku ciemats. Mūsdienās gan šeit mājas atradušas arī jaunas ģimenes, taču daudzīvokļu māju pagalmos sastopami arī bijušie militāristi vai viņiem piederīgie, kas atzīst - pensijas no Krievijas saņemam. “Es savā vecumā vairs ne no kā nebaidos. Man jau 80 gadu, dzīvoju katru dienu kā pēdējo. Protams, skatos, sekoju līdzi Ukrainā notiekošajam. Pati esmu ukrainiete un pārdzīvoju par Ukrainu. Bet vīrs man bija militārists, esam kopā visu Padomju Savienību apbraukājuši,” saka Ņina, pensionāre Locikos.

“Tēvs saņem militāro pensiju no Krievijas. Kam tās sankcijas izdevīgas? Tagad skatos, visi izgājuši ar Ukrainas karogiem. Bet - kur visi bija astoņus gadus, kad Donbasu bombardēja?” pauž Māris, Lociku iedzīvotājs.

 “Pirmkārt, kā Latvijas pilsonis saņemu pensiju, otrkārt, kā militārpersona no Krievijas pensiju saņemu. Treškārt, vēl parasto Krievijas pensiju saņemu,” norāda.

Par to, kā sankcijas vai rubļa vērtības kritums šīs pensijas ietekmēs, apjautātie nav satraukušies. “Kad viņš [Putins] pirms divpadsmit gadiem pēc Medvedeva atkal kļuva par prezidentu, pateica: “Majors Amerikā par 25 gadiem dienestā saņem 8000 dolāru, bet pie mums majors saņem tikai 8000 rubļu. Mūsējie arī drīz saņems vairāk.” Viņš pirms 12 gadiem solīja! Bet es - kā saņēmu 600 eiro, tā arī joprojām saņemu,” saka Andrians. 

Krievijas pensijas Latvijā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras palīdzību saņem gandrīz 11 tūkstoši pensionāru. Tās tiek izmaksātas nevis reizi mēnesī, bet reizi ceturksnī. “Pensija par pirmo ceturksni jāsaņem tagad, martā. Naudiņa, finansējums, lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra varētu izmaksāt Krievijas pensijas, ir saņemts jau februārī. Nauda jau ir aizgājusi uz izmaksu,” norāda Iveta Daine, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve.

Konvertēšana no rubļiem uz eiro notika pēc 9. februāra valūtas kursa. Kā būs turpmāk, aģentūrā norāda, ka to vēl grūti prognozēt. “Plāns “A” būtu saņemt pensijas no Krievijas. Protams, tas būs pēc tā rubļa kursa, kurš būs tajā brīdī, maijā, un izmaksāsim pēc tam jūnijā. Plāns “B” ir rast kaut kādu risinājumu, ja mēs šo naudu no Krievijas nesaņemsim.”

Šobrīd Krievijas pensijās par pirmo gada ceturksni tiek izmaksāti 4,11 miljoni eiro. Aģentūrā rēķina, ka vidēji Krievijas pensiju saņemošais seniors saņem desmit tūkstošus rubļus mēnesī. Pēc šībrīža kursa tie ir 86 eiro. Turklāt - vēl aģentūrā gan uzsver, ka militārās pensijas Krievija maksā bez Latvijas starpniecības, turklāt ir arī daudzi, kas, apejot aģentūru, no Krievijas saņem arī izdienas pensiju. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik