Spraiga cīņa pret Inčupes stacijas slēgšanu

Labots 11. oktobrī

Pasažieru vilciens stacijā “Inčupe”  arī pēc 16. oktobra  tāpat kā līdz šim pieturēs vienpadsmit reizes katrā virzienā. Kā skaidro uzņēmumā “Pasažieru vilciens”, izmaiņas vilcienu sarakstā no 16. oktobra neattiecas uz pieturvietu “Inčupe”, kā tas izskanēja 10. oktobra ReTV ziņu sižetā. 

Vakar ziņās jau stāstījām, ka sabiedriskā transporta padome augustā lēmusi par sešu dzelzceļa pieturvietu slēgšanu, tostarp pieturvietu “Inčupe”. Tomēr, ņemot vērā iedzīvotāju neapmierinātību un saņemtos iesniegumus, Sabiedriskā transporta padome  uzdevusi Autotransporta direkcijai un Rīgas plānošanas reģionam atkārtoti novērtēt iedzīvotāju iespējas piekļūt sabiedriskajam transportam.

ReTV atvainojas par sagādātajām neērtībām.

------

Augustā Sabiedriskā transporta padome pieņēma lēmumu par sešu dzelzceļa pieturvietu slēgšanu. Jaunais vilcienu kustības saraksts vēsta, ka Inčupes stacijā Saulkrastu novadā vilciens nepiestās jau no 16. oktobra. Iedzīvotāji piekrīt, ka ziemas sezonā braucēju ir maz, tomēr vilciens esot vitāli nepieciešams tiem, kuriem nav sava auto, tāpēc Satiksmes ministrijai un citām atbildīgajām institūcijām nosūtīta vēstule ar vairāk nekā 700 iedzīvotāju parakstiem.

Uz Inčupes staciju Saulkrastu novadā ved dubļains meža ceļš bez apgaismojuma, tomēr tā ir iespēja apkaimes iedzīvotājiem gan nokļūt galvaspilsētā, gan atgriezties mājās. Pašreiz Inčupē vilciens katrā virzienā piestāj 11 reizes dienā. 

Pieturvietā uzliktais jaunais saraksts gan vēsta, ka jau no 16. oktobra visi vilcieni Inčupes stacijai trauksies garām. Tā augustā lēmusi Sabiedriskā transporta padome, kura sēdes protokolā norādījusi, ka autobusu pietura Inčupe ir tuvāk. Tā ir vieglāk sasniedzama, tajā pietur aptuveni 24 reģionālie reisi. Pēc administratīvi teritoriālās reformas (ATR) datiem, Inčupes dzelzceļa pieturvietā vidēji iekāpj vai izkāpj 0,35 cilvēki. “Saulkrasti ir tā vieta, kur vasarā ir piecas sešas reizes vairāk cilvēku. Tad, kad ir peldsezona, te ir tiešākais ceļš 15-20 minūtes, kā nu kurš iet, līdz pludmalei, un tad ir ļoti daudz cilvēku. Lai gan ir autobuss un ļoti daudzi brauc ar privāto transportu, tajā pašā laikā vilciens ir videi draudzīgāks un prognozējams. Citreiz nemaz nezini – autobusā tiksi iekšā vai nē,” saka iedzīvotāju pārstāvis Mārtiņš Graudums.

Vietējie iedzīvotāji, nevēloties samierināties ar Inčupes stacijas slēgšanu, gan Satiksmes ministrijai, gan Sabiedriskā transporta padomei, gan ATD, gan Saulkrastu novada domei nosūtījuši vēstuli ar 775 parakstiem. Parakstu vākšana turpinās portālā “Mana balss”. Uz nosūtītajām vēstulēm reaģējusi vienīgi novada dome, kura uzskata, ka stacija “Inčupe” ir jāsaglabā, līdz tiks izveidota jauna pieturvieta tuvāk ciematam. Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis: “Šajā vietā abās pusēs sliedēm jau ir esoša un veidojas jauna apbūve. Šajā vietā nepieciešama jauna gājēju pāreja pār sliedēm, kopā ar dzelzceļa pieturu veidotos arī jaunā gājēju pāreja.”

Kā ReTV norāda domes priekšsēdētājs, pašvaldība būtu gatava labiekārtot ielu, bet no Latvijas dzelzceļa tiekot gaidīta pieturvietas un gājēju pārejas izbūve. Tas, ka Inčupes staciju varētu pārvietot pie blīvāk apdzīvotām vietām, norādīts arī Sabiedriskās transporta padomes protokolā. “Ja to plāno pārcelt, kā izskanēja, tuvāk Baltajai kāpai, tā būtu Pabažu stacijai ļoti tuvu. Iespējams, es to redzu tā, ka atsevišķos vilcienu kursēšanas reisos ir viena pieturvieta iekļauta, citos – otra. Ja mēs runājam par vilcienu kā ērtu un ātru pārvietošanās līdzekli, tad biežas stacijas par to neliecina, noteikti ir jāskatās arī sezonalitāte,” saka Vidzemes plānošanas reģiona Sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja Inita Ozoliņa.

Savukārt Satiksmes ministrijā (SM) rakstiskā komentārā skaidro, ka atbilde uz iedzīvotāju vēstuli vēl tiekot gatavota, bet ļauj cerēt, ka varbūt stacija tiks saglabāta SM pārstāve Dina Meriranda: “Ņemot vērā saņemtos iesniegumus, Sabiedriskā transporta padome ir uzdevusi Autotransporta direkcijai un Rīgas plānošanas reģionam atkārtoti, tajā skaitā dabā, novērtēt iedzīvotāju piekļuves iespējas sabiedriskajam transportam un sniegt ziņojumu nākamajā Sabiedriskā transporta padomes sēdē. Pēc ziņojuma izskatīšanas varēs lemt par turpmāko virzību un iespējamajiem risinājumiem.

Saulkrastu novads atrodas Vidzemes plānošanas reģionā. Par kļūdu ReTV informēja gan Satiksmes ministriju, gan Saulkrastu novada domi.


#SIF_MAF2023