Stompaku purvā pirmo reizi atzīmē partizānu atceres dienu

Iesvētot pirmo atjaunoto bunkuru Stompaku purvā, pirmo reizi Latvijā atzīmēta Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās diena. Ar apziņu, ka šīs vēstures lapaspusēs vēl daudz balto plankumu, Balvos diskutēja, kā partizānu piemiņa kalpo patriotisma spēcināšanai arī šodien, kad tas ir īpaši svarīgi. 

Lai gan vairāki Latvijas lepojas ar partizānu piemiņas vietām, tieši Ziemeļlatgalē meklējamas lielākās partizānu nometnes pēdas. Tāpēc tieši tās iznīcināšanas diena izvēlēta par visu Latvijas partizānu pieminēšanas dienu. “Visi jau cerēja, ka nekāda ilgstoša okupācija nebūs. Ka tad, kad tā Vācija tiks sakauta, nāks palīgā angļi, amerikāņi. Tāpēc viņi bija izplānojuši, ka organizēs partizānus vienotā vienībā. Batalionu - apmēram 500 vīrus un izvietos Stompaku purvā,” saka Zigmārs Turčinskis, vēsturnieks.

Tas jau arī daļēji izdevās, bet drīz vien padomju drošības dienesti par plānu uzzināja un izvērsa uzbrukumu, sākās lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu vēsturē. Čekistu uzbrukums Stompaku nometnei sākās 1945. gada 2. marta rītā. Apšaude ilga vairākas stundas, kuru laikā iemītniekiem ,it sevišķi sievietēm un bērniem, nācās patverties bunkuros. Piemēram, baznīcas bunkurā, kas nu ir atjaunots.

Šis ir tikai pirmais atjaunotais bunkurs Stompaku purvā, top plāni plašākai nometnes vietas sākārtošanai. Vienlaikus Zigmārs Turčinskis ReTV atzīst, ka jāturpina vēsturiskā izpēte. Savu artavu gatavi sniegt arī zemessargi. “Daži cilvēki vēl ir palikuši, kas zina, atveras vēl. Mums ir bijuši divi gadījumi, kad cilvēki paši piesakās. Piemēram, izstāstīja dēls par savu tēvu, ka viņš ir parādījis, kur bunkurs bijis netālu no robežas,” norāda Juris Ločs, 34. bataljona štāba virsrežants.

Runāt ar jaunāko paaudzi, skolās šodien devās arī Valsts prezidents Egils Levits. Stompaku purvā, protams, tika pieminēts arī notiekošais Ukrainā. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks: “Tiem jauniešiem, kas šeit ierodas, jaunsargiem, visiem cilvēkiem tieši šodiena ļauj daudz labāk saprast gan vēsturi, gan arī to, kas šobrīd notiek Ukrainā.”

Stompaku purvā pirms 70 gadiem gāja Latvijas valsts vārdā gāja bojā 22 dzīvības. 


 #SIF_NVZ2022