Talsu baznīcā skan Ukrainas himna

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Latvijas dievnamiem lūdzis ik dienu plkst.12.00 zvanīt baznīcas zvanus, lai kaut uz mirkli liktu cilvēkiem apstāties un aizlūgt par Ukrainu, Latviju un pasauli. Talsu evaņģēliski luteriskā draudze ne tikai atsaukusies šim aicinājumam, bet arī radusi iespēju baznīcas zvana skaņās atskaņot Ukrainas himnas motīvu.

Pirms nepilniem pieciem gadiem Talsu evaņģēliski luteriskās baznīcas draudze atklāja mūsdienīgu, modernu pulksteni ar digitālo zvanu, kas ieskandina katru jaunu stundu. Nereti – ar muzikālu fragmentu. Šeit jau skanējusi Latvijas un Talsu himna, nu arī Ukrainas.

Baznīca atrodas vienā no deviņiem Talsu pakalniem. Ik pusdienas laiku, kad tajā ieskanas Ukrainas himnas motīvs, tas atbalsojas pāri visai pilsētai. “Liek cilvēkiem varbūt apstāties uz īsu brīdi, aizlūgt un domās būt vienotiem, un saprast, kas patiesībā notiek un cik mēs esam līdzatkarīgi. Līdzdalīgi visā tajā, kas notiek,” saka Māris Ludviks, Talsu ev. luteriskās baznīcas mācītājs.

Mācītājs atzīst, ka katru dienu, savas baznīcas tornī dzirdot himnu, viņš piedomā par cerību, ka Latvija saglabās savu neatkarību, ka Ukraina uzvarēs un pasaule mainīsies. “Nav jau ļaunuma bez labuma. Es domāju, šis laiks liek cilvēkiem varbūt abstrahēties no Covid-19. No tās sašķeltības, kurā mēs atrodamies – kā tauta esam sašķelti, sadalīti. Varbūt tas, kas tagad notiek pasaulē, Ukrainā, tas liks mums patiesībā apvienoties, solidarizēties, kaut kā atkal savilkties kopā un būt patiešām tautai,” pauž Māris Ludviks.

Kad mācītājs uzrunāja draudzes locekli Egitu Ķīviču, vai viņa Ukrainas himnu varētu sagatavot atskaņošanai baznīcas tornī, šaubu viņai nebija ne mirkli. Lai gan klausoties šķiet, ka kāds to iespēlējis ar mūzikas instrumentu, patiesībā tas ir dažu minūšu darbs datorā. Egita notis ierakstīja programmā un pielāgoja atskaņošanai baznīcā. “Es neesmu profesionālis. Paši, cik esam iemācījušies. Principā ir viena tonalitāte, kurā zvani skan labāk, harmonijas veidojas labāk priekš tiem, kas klausīsies,” stāsta Egita Ķīviča, draudzes locekle.

Tehniski darbs ir vienkāršs, bet emocionāli – gluži pretēji. “Brīžiem pat liekas, ka mēs nedrīkstam priecāties par mūsu mieru, par pavasari, par to, ka pašlaik mēs esam šeit, Latvijā, dzīvojam un baudām ģimeni, un visu, kas mums ir,” atzīst Egita Ķīviča.

Šodien Talsu baznīcas tornī Ukrainas himna skan divreiz – ne tikai pusdienas laikā, bet arī sešos vakarā, kad daudzviet Latvijā iedzīvotāji vienojas piemiņas pasākumos Ukrainas atbalstam. Baznīcas zvans ar Ukrainas himnu Talsos skanēs līdz situācija Ukrainā nostabilizēsies.

#SIF_NVZ2022


Foto: Talsu evaņģēliski luteriskā baznīca; Facebook