Talsos pastaiga ar mākslinieciskiem pārsteigumiem

Ik aprīlis Talsos pieder mākslai. Tas ir laiks, kad novada mākslinieki vienojas kopējai izstādei un uzplaukst pavasarim. Šogad Mākslas diena aizvadīta pavisam citādā formātā, ir starts nākotnes notikumiem – prēmijas pasniegšanai vizuālajā mākslā un jaunām tradīcijām.

Talsi ir viena no retajām pilsētām, kur mākslas dienu tradīcija joprojām dzīva. Un šogad tā tiek svinēta ar pastaigu pilsētā.

Ja līdz šim Mākslas dienas Talsos varēja baudīt vien Talsu novada muzejā, tad šogad mākslinieki vēlas parādīt, ka māksla dzīvo tik daudzās pilsētas vietās. Tā mākslinieks Andris Vītols šobrīd sev darbnīcu iekārtojis Radošajā sētā, kas garāmgājējiem ļauj ieskatīties viņa radošajā lidojumā. “Te ir citas gaismas, te ir Ziemeļu puse. Varbūt ir labi, bet varbūt, ka nē. To pēc kāda mēneša jutīšu.”

Mākslas dienā gan Andris Vītols ar krāsām neķēpājās, bet lika aizdomāties par koka dažādo transformāciju līdz pat tualetes papīram. Praktisko darbu viņš aizsācis pirms 2,5 gadiem.

Lai gan pastaigas ideja aša un spontāna, tomēr tai pievienojās gana daudz interesentu. Publika gan ik pa laikam mainījās, kādam metot mieru vai pievienojoties jauniem dalībniekiem. Pastaiga vijās cauri vairākiem Talsu pakalniem, mākslu ļāva baudīt gan naktsklubā, gan kinoteātrī, gan mākslinieku darbnīcās un pilsētvidē. Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons: “Mēs ceram, ka mazliet citādākā formā mums izdosies tās Mākslas dienas nevis reanimēt, jo Talsu novadā tās joprojām notiek, bet varbūt pacelt jaunā kvalitātē, lai tas izaug par kaut ko daudz lielāku.”

“Mākslinieki bieži vien ir tādi savrupi, darbojas savās darbnīcās un ārā nelien. Un tad ir patīkami tie brīži, kad aicināti visi sanākt kopā vai iznākt ārā ielās,” saka māksliniece, Talsu mākslas skolas direktore Katrīna Vīnerte.

Ielās iznākuši arī Talsu jaunie mākslinieki jeb Talsu mākslas skolas audzēkņi, kas ar krāsu palīdzību centās tvert agrā pavasara iespaidus gleznainajā Talsu ezera promenādē. Vīnerte: “Viņi ir gatavi nākt uz skolu sestdienā, nākt un gleznot. Mēs esam 11 bērni, kas šeit darbojas. Šī jau ir skaista vieta. Šeit ir, ko gleznot, uz visām pusēm skatoties.”

Talsu ezers ticis pie jauna vides objekta “Vakars uz ezera”. Jaunzems-Pētersons: “Tā ir parafrāze par 2015. gadā tapušu darbu Kuldīgā. Cilvēki komunicē, bet bieži vien mēs to darām pilnīgi citādā formā, bieži vien diezgan pavirši. Un tā forma, ka mēs apsēžamies viens otram pretī un pavadām saturīgi laiku, neatkarīgi no atribūtiem, kas tur ir uz galda.”

Pēc divu stundu pastaigas māksla finišēja Talsu novada muzejā, atklājot Jūrmalas gleznotāja Jāņa Jēkabsona gleznu izstādi. Bet Mākslas dienu izstāde, kas apvieno virkni Talsu novada mākslinieku, savu atklāšanu vēl gaida.