“Tas ir pilnīgi absurds.” Tilžā NMPD brigāde nestrādās naktī

No 1. aprīļa Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Tilžas brigāde Balvu novadā strādās no plkst. 8.00 rītā līdz 22.00 vakarā. Šobrīd brigāde darbojas 24 stundu diennaktī režīmā. Vietējie iedzīvotāji un arī pašvaldība pauž satraukumu par plānoto darba laika samazināšanu. Viņi savākuši vairāk nekā tūkstoš parakstu, uzrakstījuši vēstuli gan veselības ministram, gan Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, arī NMPD direktorei Lienei Cipulei, tāpat arī pašvaldība no savas puses sagatavojusi vēstuli veselības ministram. 

Parakstu vākšanas iniciators Andrejs Martuzāns rāda, ka kopā savākti 1003 trīs vietējo iedzīvotāju paraksti, paužot satraukumu, ka Tilžā NMPD brigāde nestrādās naktī. “Drošības jautājums tomēr, cilvēki grib justies droši. Neviens jau arī īpaši nepaskaidro – kāpēc. Vienkārši atkal kā skolu reformā, tā arī šajā reformā matemātiksi paņēmām un nomazinām.”

Lūdzot pierobežas, Balvu novada iedzīvotāju drošības stiprināšanas nolūkos atcelt NMPD rīkojumu, vakar, kad veselības ministrs Hosams Abu Meri viesojās Latgalē, Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs viņam nodeva pašvaldības sagatavoto vēstuli. 

Maksimovs: “Šobrīd lūdzam ministram to rīkojumu atcelt, aizbildinoties, ka šobrīd netiks nodrošinātas Ministru kabineta minimālās prasības, kas ir nokļūt 25 minūtēs, jo liela daļa teritorijas paliktu nepārklāta. Šobrīd runājam par pierobežu un riskiem.”

Savā vēstulē pašvaldība norāda, ka Tilžai tuvākais neatliekamās medicīniskās palīdzības punkts ir Balvos, pa dienu tur ir divas brigādes, nakts laikā – viena. Neoperatīvā transporta režīmā tas ir 26 minūšu attālumā, viena brigāde nakts laikā ir arī Kārsavā, kas ir 27 minūtes, arī Rēzeknē, kas jau ir 57 minūšu attālumā, un Viļakā – 44 minūšu attālumā. Balvu novada domes priekssēdētājs vēl apelē, ka no 1.aprīļa Tilžā tiks izvietota Nacionālo bruņoto spēku vienība 100 karavīru sastāvā. 

NMPD informē, ka Tilžas iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties, palīdzība tāpat kā līdz šim tiks nodrošināta arī nakts stundās. “Dienests strādā pēc principa, ka uz izsaukumiem dienā un naktīs tiks nosūtīta izsaukuma vietai tuvākā brigāde. Mēs nestrādājam pēc noteikta reģionālā principa. Mums brigādes nav piesaistītas kādai venai noteiktai administratīvai teritorijai. Jau šobrīd Tilžas apkārtnē lielu daļu no izsaukumiem naktīs veica brigādes no citiem netālu esošajiem un arī attāliem lokalizācijas punktiem, jo, piemēram, pati Tilžas brigāde nebija uz vietas, bet bija izsaukumā, nogādā pacientu slimnīcā, kas dažreiz aizņem vairākas stundas,” saka NMPD Brigāžu atbalsta centra vadītājs Dmitrijs Sergejevs.

Dienestā piebilst, Tilžas brigāde dienā dodas vidēji uz vienu izsaukumu, bet naktī pie pacientiem brauc vidēji vienu reizi divās trīs dienās. Dienests brigāžu tīklu pārskata regulāri un veic darba organizācijas izmaiņas, līdz ar to kopš 2018. gada tas ļāvis dienestam izveidot sešas papildu brigādes un atvērt deviņus jaunus brigāžu punktus, kas visi izvietoti tieši reģionos, kur līdz šim bija sarežģīti nodrošināt ātru ierašanos. Sergejevs: “Piemēram, līdz ar šīm izmaiņām Tilžas darba laikā tiks arī stiprināts netālu esošais Sinoles punkts, kur līdz šim tuvāko brigāžu savlaicīgu ierašanos pie pacientiem kritiskos izsaukumos varam nodrošināt tikai 45% gadījumu. Salīdzinājumā –Tilžas pagastam mēs savlaicīgi ieradāmies 92,5% gadījumos, Vectilžas pagastam 96,4% gadījumu, blakus esošajos pagastos dienests izpilda Ministru kabineta noteikumu prasības par operatīvu ierašanos pie pacienta neatliekamu izsaukumu laikā.”

Jāpiebilst, ka Balvu novada pašvaldība savā vēstulē arī norāda, ja citu NMPD brigāžu darbinieki ir norūpējušies par Tilžas brigādes noslogotību nakts laikā, var rosināt brigāžu darbinieku dežūru rotāciju pa brigādēm. Pašvaldība ir arī gatava iesaistīties saimniecisko jautājumu risināšanā, lai samazinātu Tilžas brigāžu saimnieciskos izdevumus. NMPD gan norāda, pārskatot brigāžu darba laikus, mērķis nav taupīt finansējumu, bet gan to izmantot efektīvāk. Foto: NMPD