Saeimas deputāti kritizē Daugavpils mēra izteikumus

Valsts drošības dienests (VDD) sācis vērtēt Daugavpils mēra Andreja Elksniņa izteikumus par apstiprināto valsts robežas aizsardzības plānu. Vērst tam uzmanību aicināja Saeimas sekretārs un deputāts Edvards Smiltēns. Arī citi Saeimas deputāti kritizē Daugavpils mēra izteikumus saistībā ar Latvijas plāniem stiprināt valsts robežu ar Krieviju un Baltkrieviju. Parlamentārieši uzsver, ka likuma virzība, kas paredz pielaides valsts noslēpumam nepieciešamību pašvaldību vadītājiem, var mainīt situāciju. 

6. martā sociālajā medijā “Facebook” Daugavpils valstspilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš publicēja video, kurā savdabīgā formā apšauba Aizsardzības ministrijas plānu robežas stiprināšanai ar Krieviju un Baltkrieviju. 

Bijušais Saeimas priekšsēdētājs – šobrīd Saeimas deputāts no “Apvienotā saraksta” – Edvards Smiltēns reaģēja, nosūtot iesniegumu situāciju vērtēt VDD. Smiltēns: “Pirmkārt, jebkurš sevi cienošs mērs priecātos par jebkuriem fortifikācijas darbiem, kas tiek veikti, jebkuriem drošības pasākumiem, kas tiek veikti viņa pilsētas, novada iedzīvotāju labā. Un otrs – par militārām aktivitātēm, militāru fortifikāciju veidošanu. Parasti visas amatpersonas saprot, ka par to ir jāizsakās ļoti klusi un diskrēti, jo tas ir drošības jautājums. Elksniņa kungs izvēlējās tieši pretēju ceļu. Līdz ar to, ņemot vērā to saturu, ko viņš pauda, es arī vērsos VDD, un es ceru, ka VDD veiks attiecīgas darbības.”

VDD ReTV atbildēja īsi rakstiskā komentārā. “Varam apstiprināt, ka VDD ir saņēmis Saeimas deputāta Edvarda Smiltēna iesniegumu ar aicinājumu vērtēt Daugavpils mēra Andreja Elksniņa nesenos izteikumus. VDD ir sācis konkrētā gadījuma izvērtēšanu, tādēļ patlaban no plašākiem komentāriem atturēsies.”

Šonedēļ Daugavpilī Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš tieši nesauca vārdā Daugavpils mēru, tomēr izteikumus neatstāja bez ievērības. “Mēs esam gatavi, ka būs dažādi viedokļi, cilvēki dzīvo dažādās informatīvajās sfērās un pat pasaulēs, teikt atklāti. Tas ir viens no galvenajiem uzdevumiem – tas vēstījums, ko Nacionālie bruņotie spēki pavisam nesen izplatīja. Vēstījums par to, ka mums ir nepieciešams kritiski domāt un izsvērt visu, ko saka Latvijā un ārpus mūsu valsts robežām.

Esmu pilnīgi pārliecināts, ka Latgalē, Daugavpilī dzīvo arī pragmatiski, kritiski domājoši cilvēki. Izsvērs, kur viņiem virzīties, kādus vēstījumus atbalstīt, izplatīt. Tas ir pats galvenais.”

Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Artūrs Butāns, komentējot situāciju, Elksniņa izteikumus vērtē plašākā kontekstā vairāku gadu griezumā. “Zinām, ka viņš jau iepriekš par Krimu ir izteicies. Man liekas, ka vadzis ir pilns, cik ilgi mēs tolerēsim šādus izteikumus? Tāpēc man ir prieks, ka tiek virzīta prezidenta iniciatīva par šo pielaidi pašvaldību vadītājiem, lai būtu filtrs, konkrēti kritēriji, kas var vadīt pilsētu un pašvaldību un kas – nē.” Šobrīd valstij ir jādemonstrē, ka mēs esam saimnieki visā Latvijas teritorijā, tostarp Daugavpilī, Rēzeknē un citviet.”

Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis no “Jaunās vienotības” uzskata, ka pašreizējā valsts drošības un tās apdraudējuma stāvoklī ir tikai “balts-melns” situācija. “Visticamāk, to jau labi apzinās arī Elksniņa kungs. Tā ir retorika, ja būs konkrēta pretdarbība, būs arī konkrēti darbi no centrālās varas, tas nebūs jāgaida.”

Saeimas deputāts Artūrs Butāns: “Ukraiņi paši saka: “Dārgie latvieši, mācieties no mūsu kļūdām!” Un šeit jau iezīmējas viens, ko ukraiņi saka. Viņi iesaka veidot fortifikācijas līnijas un stiprināt robežu. To mēs šobrīd darām. Un tas Elksniņu dara ļoti nervozu, ka tiek stiprināta robeža ar Krieviju. Un otra daļa, ko viņi saka, ka diemžēl Ukrainā tie bija daži, bet tomēr bija pašvaldību vadītāji un pašvaldības amatpersonas, kas bija kolabracionisti. Kāpēc mums būtu naivi domāt, ka nepastāvētu iespēja, ka Latvijā tādu nebūtu?”

VDD izmeklēšana varētu ilgt vēl vairākas nedēļas.