Tiesībsargs: RSU vadības prasība studentiem vakcinēties - atbilstoša

Daļa Rīgas Stradiņa universitātes studentu pauduši sašutumu, ka septembrī auditorijās tiks ielaisti tikai vakcinētie, Covid-19 izslimojušie vai tie, kuri uzrādīs negatīvu Covid-19 testu. Tiesībsargs tomēr atzinis - augstskolas vadība rīkojusies pareizi.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors ar rīkojumu noteicis, ka nākamajā mācību gadā studijas notiek klātienē. Tajās gan drīkstēs piedalīties vienīgi pret Covid-19 vakcinēti vai izslimojot imunitāti ieguvuši studenti un mācībspēki. Vēl viena iespēja iekļūt auditorijās – ik pa trim dienām veikt Covid-19 testu par savu naudu, bet, ja neviens no šiem variantiem neder, var ņemt akadēmisko atvaļinājumu uz gadu.

“Es uzskatu, ka tas nav īpaši taisnīgi pret cilvēkiem, kas negrib vakcinēties. Mēs kursa grupā esam apsprieduši, ka tas ir pilnīgi neloģiski un ka daudziem cilvēkiem tas liekas vienkārši nepieņemami. Kāds ir iemesls? Cilvēkiem vienkārši nepatīk, ka sanāk piespiedu kārtā vakcinēties, piemēram, es biju nolēmusi nevakcinēties. Tās citas opcijas ir ļoti dīvainas. Piemēram, es varbūt neesmu izslimojusi “kovidu”, jo es visā šajā laikā ar to neesmu saslimusi. Sanāk, ka man testi jātaisa par savu naudu,” pauž RSU medicīnas studente Dace, kuras vārds ir mainīts.

Tiesībsarga birojā esot saņemti vairāki desmiti Stradiņa universitātes studentu vēstuļu, lūdzot paskaidrot, vai rīkojums ir likumīgs. Tiesībsarga secinājums – augstskolas vadības rīcība bijusi pamatota, jo nolūks ir nodrošināt kvalitatīvu izglītību un rīkojuma mērķis atbilst sabiedrības vairākuma interesēm, bet studentiem sniegta izvēles iespēja.  “Stradiņa universitātē vēl ir īpaši šie apstākļi, ka studijas ir saistītas arī ar darbu ar pacientiem klātienē, un tur savukārt ir ārkārtīgi svarīga Covid-19 drošas vides nodrošināšana, ka pie pacientiem nāk tikai tādi studējošie, kas tiešām ir droši un ka mēs nepārnesam šo inficēšanās risku uz slimnīcām,” saka Ineta Rezevska, Tiesībsarga biroja sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību eksperte.

Pēc Stradiņa universitātes vadības teiktā, lielākā daļa studentu jau ir vakcinējušies. Rīkojums bijis vajadzīgs arī tāpēc, lai visiem jau laikus būtu skaidra studiju kārtība un tai varētu sagatavoties.  “Ir skaidri zināms, ka liela daļa no mūsu studējošajiem ir ārvalstnieki, kuri šobrīd atrodas mītnes zemēs, tātad viņiem ir jāplāno ierašanās, pašizolācija, varbūt pat vakcinācija, ko mēs arī piedāvājam. Tas ir diezgan daudzu nedēļu, patiesību sakot, jautājums,” skaidro RSU Veselības studiju prorektors Guntis Bahs.

Arī citās Latvijas augstskolās domā par veidu, kā pēc gara attālināto mācību posma septembrī atsākt mācības, tāpēc Tiesībsarga viedoklis uzņemts ar interesi. Tomēr vēl tiek gaidīts arī atbildīgās ministrijas lēmums.

Ministrijas lēmums gaidāms jūlija sākumā. Stradiņa universitātes studenti, kuri sašutuši par rektora rīkojumu, tikmēr apsver iespēju sūdzēties administratīvā procesa ietvaros. 


Foto: FreePik