Tiņģeres muižas izpēte atklāj tās agrāko spožumu

Tiņģeres muiža ir Talsu novada saulainākā vēsturiskā ēka, jo vārda tiešā nozīmē tā ir saulaini dzeltena. Tāpēc tik grūti iztēloties, ka savulaik, atbilstoši tā laika modes tendencēm, tā bijusi dzeltenīgi rozā.

“Man šī doma tīri labi patīk! Muiža ir bijusi rozā ar baltām kolonnām un zaļu metāla jumtu, kā tajā laikā tas ticis būvēts. Tas droši vien daudziem vietējiem liksies: „Nē, tas nevar būt!” Visi, kas savā mūžā atceras muižu, atceras to kā dzeltenu,” stāsta Baiba Kalna, Tiņģeres muižas vadītāja.

Talsinieki mēdz variēt dažādi – saulaino ēku saukt gan par muižu, gan pili – taču Juris Zviedrāns norāda, ka kļūdaini ir abi. Tā esot kungu dzīvojamā ēka. Ja tā nebūtu pārbūvēta tik daudz reižu, tad tas būtu izcils arhitektūras un kultūras piemineklis. Tā savulaik bijusi unikāla ar lietām, ko kurzemnieki līdz šim nebija redzējuši.

Būvpētnieks Juris Zviedrāns: “Te ir tāda Eiropas dvesma, varētu teikt, 19.gadsimta sākumā, kur blakus bija joprojām nelielas koka ēkas - nelielas, vienkāršas funkcionālas vietējo amatnieku būvētas celtnes, un pēkšņi te parādās tāda kā itāļu villa. Un pēc būtības tāda tā arī izskatījās.”

Juris Zviedrāns rāda, ka savulaik augšā bijušas skatu platformas, īsu brīdi, taču ēkā bijušas arī ieejas kāpnes, vienā sānu korpusā bija pirmais ziemas dārzs ne tikai ar augiem, bet arī papagaiļiem un mērkaķīšiem, bet otrā - viens no neparastākajiem pētījuma atklājumiem, ka ēkā bijis arī mājas teātris.

Spožākos laikus Tiņģeres muiža piedzīvoja trīsdesmit gadus pēc tās uzcelšanas, un tad sākusies lejupslīde, kas turpinoties vēl šobrīd. Bet būvpētnieks tic, ka ēku ir iespējams atjaunot. “Tāpēc jau mēs esam, lai mēs palīdzētu vienkāršiem cilvēkiem saprast, ka šī vieta nebija parasta un ka joprojām tā var būt neparasta. Mums apkārt daudz kas ir vienkārši nonivelēts, novienkāršots, bet tās pērles, ja tās ir, tad būtu jāceļ laukā un jāspodrina.”

Izpēti Tiņģeres muiža veica ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, un ir priecīga, ka nu varēs tūristiem stāstīt jaunus interesantus stāstus, aizvest pasakainā un šobrīd mazliet neticamā vēsturē.