Tīrs automobiļa vējstikls – drošas braukšanas garantija

Braucot gaišā dienas laikā, kad no gaisa nekas nekrīt un redzamība ir laba, pat piemirstam pirms brauciena uzšļakstīt tam logu skalojamo šķidrumu un pārskriet ar slotiņām. Neskatoties uz to, ka vienas nakts laikā automobiļa vējstikls pārklājas ar prāvu putekļu kārtu, ceļu saskatām pienācīgi labi, lai bažītos par drošību.

Cita lieta ir nakts melnums, lietus vai sniegs, kas vēl ļaunāk, šie abi minētie faktori vienlaicīgi. Mitrums uz vējstikla vizuļo visās iespējamās krāsās un pretimbraucoša automobiļa gaismas apžilbina kā diskobumba naktsklubā.

Vajadzētu saprast, ko gan varam darīt lietas labad, lai kaut cik nodrošinātu pietiekami labu redzamību ekstrēmos laika apstākļos. It īpaši jau tad, ja automobilis vairs nav pirmā svaiguma un stikls laika gaitā ticis pie šādām tādām skrambām un švīkām.

Skaidra lieta, ka pamatakmens vējstikla caurredzamības dārziņā metams ar labām slotiņām un kvalitatīvu apskalojamo šķidrumu. Kas ir labs šķidrums un kā to atpazīt? Pirms izmēģinājuma droši vien atpazīt būs grūti. Visi skaisti, visi smaržīgi. Tomēr viens ieteikums ir gan – lūkojamies pēc pazīstamu zīmolu vējstikla skalojamajiem šķidrumiem. Iespējams, ka nav nekādas vainas arī tiem, kas par lētāku naudu iegādājami piecu litru minerālūdens pudelēs, taču drošāk būs tad, ja šķidrums iepildīts biezāka materiāla pudelē un nopērkams degvielas uzpildes stacijā vai specializētā auto piederumu veikalā.

Nozares speciālisti atklāj kādu recepti, kā izvēlēties pēc iespējas kvalitatīvāku vasaras šķidrumu. Izklausās vienkārši – putnu izkārnījumus un dažādu kukaiņu mirstīgās atliekas vajadzētu notīrīt no vējstikla ar trešo slotiņu vēzienu. Ja tā tas patiešām notiek, tad šķidrums ir labs un noderīgs. Ja nē, tad katram pašam jāizdomā par ko viņš gatavs maksāt naudu.

Šķietami primitīva lieta – logu skalojamais šķidrums, taču arī te meklējamas modernas nano tehnoloģijas un radoša pieeja. Viens no vadošiem auto piederumu tirgotājiem Latvijā šo sezonu iesācis ar pilnīgi jaunas formulas šķidrumu. Ja līdz šim skalojamajiem šķidrumiem tika pievienots spirts, tad jaunais ir radīts uz polimēru bāzes. Tas ir videi draudzīgāks, taču saglabā visas nepieciešamās īpašības.

Kāds cits auto kopšanas uzņēmums piedāvā iegādāties vējstikla šķidrumu savā līdzi paņemtajā kanniņā. Pirmo reizi iegādājies ar visu kanniņu, savukārt nākamās reizes jau iztiec ar savu taru. Ceļu kopēji zina stāstīt, ka tukšās vējstiklu kannas grāvmalēs ir viens no lielākajiem dabas piemēslošanas veidiem. Lūk arī radoša un veselīga pieeja lietām.

Vajadzētu atcerēties, ka pirms došanās ceļā prātīgi ir apstaigāt visus automobiļa stiklus un tos rūpīgi notīrīt ar mikrošķiedru drāniņu un speciālu logu tīrāmo līdzekli. Arī te viss šķiet vienkārši kā reizes rēķins, taču nepareizi izvēlēts līdzeklis var padarīt braucienu vēl neērtāku un pat bīstamāku.

Daudzi sadzīves vajadzībām domātie stiklu tīrītāji atstāj uz virsmas mikroskopiski plānu taukainu kārtiņu. Diemžēl spožā saulē vai lietainā laikā šādas visās krāsās mirdzošas varavīksnes automobiļa stiklā var novest pat pie bēdīgām sekām. Arī te noteikti vajadzētu pieturēties pie principa “automobilim labs ir tas, kas ir izstrādāts tieši automobilim”.

Daudziem vēl līdz šim brīdim nav gluži skaidrs, kāpēc šādām vajadzībām jāizmanto mikrošķiedru drāniņas un ne vecs dušas dvielis vai frotē zeķe. Izskaidrojums elementārs – parastās drāniņas nespēj aizsniegt netīrumus virsmas porās vai mikroskopiskās skrāpējumu rievās. Tāpēc jau arī ir nosaukums “mikrošķiedra”, jo tā savā ceļā pamanās smalkās šķiedras matiņus izslidināt cauri jebkurai problemātiskai vietai. Turklāt tā neatstās aiz sevis kaudzi spalvu, kā noteikti gribēs darīt dušas dvielis.

Visbeidzot kaut kas, kas iepriecinās jebkuru autobraucēju – lietus atgrūdējs! Nano pārklājums, kas neļauj ūdens lāsēm pieķerties stiklam un pretvējā tās gluži vienkārši tiek padzītas nost. Pēc pareizas apstrādes ar kvalitatīvu līdzekli pat pamatīgā lietusgāzē, visticamāk, nebūs vajadzība ieslēgt logu slotiņas. Kā mazi kukainīši ūdens pilieni paši pajūk uz visām pusēm, paverot drošu skatienu uz ceļu.

Viens no šādiem apstrādes veidiem paredz, ka vēlamais efekts noturēsies aptuveni sešus mēnešus ar neierobežotu auto mazgāšanas skaitu. Un tas patiešām tā arī ir! Tiesa gan - šī apstrāde prasa nedaudz vairāk laika, enerģijas, iemaņas un, ko nu tur slēpt, arī naudu.

Tā ir mīkstā auduma apvalkā iestrādāta stikla ampula, kuras saturs izkļūst no ieslodzījuma pēc dažiem veikliem pirkstu manevriem. Tālāk jau ar šo mīksto kušķi rūpīgi jāpārklāj vējstikls. Šis līdzeklis aizpilda visas mikroskopiskās poras un padara stiklu ideāli gludu. Paralēli tam, nano pārklājums stiklu aizsargā gan no apledošanas ziemā, gan lietus gāzēm vasarā.

Tie, kas nav tik čakli, var drošu sirdi doties uz tuvējo auto piederumu veikalu un iegādāties lietus atgrūdēju mums ierastākā izpildījumā – aerosolā vai plastmasas pudelītē ar izsmidzinātāju. Arī šo līdzekļu darbības princips ir līdzīgs, taču tas saglabājas ievērojami īsāku laika sprīdi. Atkarībā no ražotāja, cenas un kvalitātes vēlamais efekts varētu saglabāties no dažām nedēļām līdz pat pāris mēnešiem.

Īsti vīri parasti instrukciju lasa vien tad, kad nekas cits vairs nelīdz. Taču šajā gadījumā viss ir tieši pretēji. Lietus atgrūdēju lietošanas nianses var nedaudz atšķirties, taču rezultāts sagaidāms vien tad, ja viss paveikts tieši tā, kā ražotājs to iecerējis.

Un, visbeidzot, pašas logu slotiņas. Jau labu laiku tirdzniecībā pieejamas tā sauktās bezrāmja slotiņas. Ļoti labas, modernas un veiktspējīgas. Taču tikai pie viena noteikuma – ja ražotājs tādas ir paredzējis jūsu automobilim. Ja nē, tad nāktos vien skatīties uz klasiskajām karkasa slotiņām, jo tās spēs ieņemt vēlamo formu un maksimāli piegult vējstiklam.

Te jāatgādina, ka katrs slotiņu vēziens bez skalojamā šķidruma ir prāvs laiks atņemts šo slotiņu kalpošanas mūžā. Pat vissīkākais smilšu grauds atstās robu slotiņu gumijā un nākamajā reizē tur uz stikla jau paliks nenotīrīta švīka. Lai gan smilšu graudiņš tik pat veiksmīgi atstās švīku arī pašā vējstiklā.

Laba redzamība uz ceļa nav kāda dusmīga onkuļa nepamatota iegriba. Tā nenoliedzami ir mūsu un apkārtējo drošība. Un te mēs bez aplinkiem varam teikt – mūsu drošība ir mūsu pašu pārziņā. Sakopts, apstrādāts un rūpīgi notīrīts automobiļa stikls ir plats solis pretī tam, ka nokļūsim galapunktā sveiki un veseli!