Turpina apzināt sekas – vētra sestdien bijusi spēcīgāka, nekā sākumā domāts

Daudzviet Latvijā turpinās vētras seku likvidēšanas darbi. Vēja ātrumam sestdien sasniedzot gandrīz 28 metrus sekundē, daudzviet lūza koki, ēkām norauti jumtu fragmenti un piedzīvotas smilšu vētras.

Pa gaisu lidojošas siltumnīcas un kaimiņu sētā vēja nesti batuti - šādi video un fotogrāfijas nedēļas nogalē atspoguļojās sociālajos medijos. Tukumā vētra norāvusi jumta segumu slimnīcai. Tukuma novada domes priekšsēdētājs (LRA) Gundars Važa saka: “Pašlaik izskatās apmēram 300 kvadrātmetru platībā. Irlavā bērnu dārzam ir arī daļēji saplēsts jumts. Esam sazinājušies ar apdrošinātājiem un būvniekiem, taisām tāmes un gatavojamies labošanas darbiem. Bija stiprāk nekā citas reizes. Kad ziņoja to vēja stiprumu, varbūt nelikās, ka būs tik nopietni. Tādām īsām brāzmām, diezgan ilgstoši, tāpēc arī, visticamāk, ir šie bojājumi.”

Vējš esot bojājis arī Lestenes baznīcas jumtu. Lūstošie koki daudzviet Tukuma novadā bojājuši ceļa zīmes un reklāmas stendus. Tikmēr Valmierā lielākajos pilsētas kapos šodien bija dzirdama motorzāģa rūkoņa. Šeit vējš ar saknēm izgāzis divas priedes, bojājot arī blakus esošās kapu kopiņas. Nolauzts pamatīgs zars arī vecai liepai. SIA “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks: “Runāju ar mūsu kapu pārzini, ka pats ar savām rokām gatavs salīmēt mazākos pieminekļus, lai īpašnieki neizjustu to traucējumu.”

Vētras postījumu likvidēšanu vēl šodien līdz pat vēlam vakaram turpina “Sadales tīkls” elektromontieri. Lielākais atslēgto klientu skaits vētras dēļ sestdienas vakarā sasniedza pat 47 tūkstošus. Bojājumu novēršanā bija iesaistīti vairāk nekā 400 elektromontieri.

AS “Sadales tīkls” tīkla pārvaldības direktors Armands Staltmanis: “Bojājumi ir smagi. Daudzi lauzti koki, izgāzti ar visām saknēm un uzgāzti līnijām, gan balstu elementiem, vietām nogāzti transformatoru punkti, daudz komplicētu bojājumu. Bojājumu novēršana turpinās vēl šobrīd.”

Tikmēr Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sestdien uz vienoto ārkārtas notikumu tālruni 112 saņēma uz pusi vairāk zvanu nekā ikdienā. 437 izsaukumi bija saistīti ar vētras radītiem postījumiem. Glābšanas dienests piesaistīja papildus spēkus ārpus dežūrām gan zvanu centrā, kā arī glābšanas darbu veikšanai. Sestdien glābējiem nācās novērst ne tikai vēja radītās sekas, bet arī dzēst daudz ugunsgrēkus, kas liela daļa bija saistīta ar kūlas degšanu.

Daudzi iedzīvotāji vētras sekas vēl tikai turpina apzināt. Daļa pamazām vēršas pie apdrošinātājiem, lai pieprasītu kompensācijas. Viena no kompānijām jau saņēmusi pieteikumus vairāk nekā 350 tūkstošu apmērā. Bojājumi nodarīti gan nekustamajam īpašuma, gan arī transportlīdzekļiem un mantai. 


Foto: Freepik