Ukraiņu māksliniece Rojā rada “Lūgšanu”

Nepilnu mēnesi Talsu novada Rojā pavadīja ukraiņu māksliniece, kas savas emocijas par notiekošo dzimtenē atveidoja māla skulptūrā. Tai finalizējoties un karsējoties vairāk nekā 1000 grādu karstumā, vietējiem bija iespēja pa šķirbiņu ielūkoties darbā, ko apņēmušas milzu liesmas. Šobrīd skulptūra, kam māksliniece devusi nosaukumu “Lūgšana”, ir gatava un meklēs vietu Rojas pilsētvidē.

Ukraiņu māksliniece starptautiskajiem plenēriem Rojā pieteikusies vairākkārt, bet konkurences dēļ līdz šim tie gājuši viņai secen. Šobrīd karadarbības dēļ rojnieki Valentīnu Bero uzaicināja paši. Gan savas valsts, gan ģimenes traģēdijas dēļ viņa Latvijā varēja ierasties vēlāk nekā gaidīts, tāpēc plānotais darbs bija jāveic nevis āra darbnīcā, bet dzīvoklī. Lai ņemtu dalību “Roja Art Lab” plenēros, mākslas darbi ar organizatoriem parasti ir jāsaskaņo, taču, kā norāda Māris Grosbahs, projekta organizators: “Šajā gadījumā ļāvu izpausties, kā vien viņa vēlas”.

Valentīna Bero ir no Doņeckas, bet šobrīd uzturējās Polijā. Līdzi uz Latviju viņai atbraucis draugs, animāciju mākslinieks Pāvels Gladohs, kurš ļāvies sev netipiskam formātam un visu skulptūras procesu iemūžināja video.

Skulptūrā attēlots ukraiņu sievietes tēls. Māksliniece skaidro, ka šobrīd viņas tautai jābūt drosmīgai, tāpēc skulptūru apņem gan supermenam līdzīgs apmetnis, gan eņģeļa spārni. “No vienas puses sievietes tēls ir kā dieviete – sargātāja. No otras puses viņa ir eņģelis. Tāpēc otra skulptūras puse ir vairāk monumentāla, tajā ir mazāk zīmējumu,” stāsta Valentīna Bero, ukraiņu māksliniece.

Skulptūras vidū ir tukšums, kurā simboliski sirds un dvēseles vietā šobrīd ir ukraiņiem tik nozīmīgās mājas. Tas spilgti izgaismojās, kad skulptūra karsējās krāsnī. Sasniedzot gandrīz 1300 grādus, to mazliet pavēra un uzbēra skaidas – gan īpašākam mākslinieciskam efektam, gan nelielam šova elementam. Šķirbiņa ātri vien tika aizvērta un mākslinieki turpināja kurināt. Māris Grosbahs: Temperatūras krišana notiek dramatiski – no 1300 uz 700 grādiem. Tajā brīdī vēl nekas, viss kārtībā. Bet pēc tam, kad no 700 grādiem uz leju krītas, tad aiziet pa gaisu. Un to mēs negribam.” 

Šobrīd mākslinieki jau atgriezušies Polijā, bet ukraiņu “Lūgšana” meklēs vietu, kur turpmāk par notiekošo Ukrainā atgādināt Rojas pilsētvidē.