Uzņēmējām par izvairīšanos no nodokļiem un naudas atmazgāšanu piespriež četrus gadus cietumā

Ekonomisko lietu tiesa šonedēļ divām uzņēmējām par izvairīšanos no nodokļiem un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu piespriedusi četru gadu cietumsodu, aģentūra LETA uzzināja prokuratūrā.

Tiesa katrai piesprieda brīvības atņemšanu uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem, atņemot tiesības nodarboties ar visa veida komercdarbību uz trīs gadiem, kā arī noteica probācijas uzraudzību uz diviem gadiem.

Apsūdzētās, būdamas kāda uzņēmuma valdes locekles un finansiāli saimnieciskās darbības veicējas, laikā no 2016.gada 19.septembra līdz 2019.gada 12.februārim Valsts ieņēmumu dienestā deklarēja fiktīvus ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apliekamus darījumus starp uzņēmumu un vēl trīs citiem uzņēmumiem.

Tādējādi apsūdzētās sniedza nepatiesu informāciju nodokļu deklarācijās, nenodrošināja normatīvajiem aktiem atbilstošu nodokļu aprēķināšanu un samaksu, ka rezultātā uzņēmuma vārdā netika veikti aprēķinātā PVN un uzņēmuma ienākuma nodokļa maksājumi valsts budžetā pilnā apmērā. Noziedzīgo darbību rezultātā valstij tika nodarīti zaudējumi vairāk nekā 118 494 eiro apmērā.

Tāpat apsūdzētās nolūkā maskēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus, kas tika iegūti nenomaksājot PVN nodokli, no uzņēmuma norēķinu konta uz citu uzņēmumu kontiem pārskaitīja 84 962 eiro. Tādējādi viņas mainīja noziedzīgi iegūtu līdzekļu piederību, apzinoties, ka šie līdzekļi ir noziedzīgi iegūti.

Nodokļu un muitas lietu prokuratūras prokurore neplāno lūgt tiesu sagatavot pilnu spriedumu, jo uzskata, ka apsūdzētajām personām piespriestais soda veids un mērs ir samērīgs ar valstij nodarīto kaitējumu un izdarīto noziedzīgo nodarījumu raksturu.

Spriedumu apsūdzētās vēl varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.Foto: Freepik; ilustratīvs