Valmieras teātrī simtgades sezonā pētīs vīriešu kodu

Simtgadi šogad atzīmēs Valmieras teātris. Nākamajā sezonā teātrī taps latviešu autoru darbi ar mērķi atspoguļot vīriešu kodu tajos. Šīs sezonas viens no centrālajiem notikumiem būs iestudējums Raiņa “Jāzeps un viņa brāļi” Ineses Mičules režijā, kas pirmizrādi piedzīvos 5. oktobrī. 

Valmieras teāra ēkā aizvien turpinās aktīvi būvniecības darbi. Aprises jau ieguvusi jaunā Black box zāle, tūlīt notiks jumta maiņa, līdz ziemai jānosiltina ēkas fasāde. Tikpat aktīva un notikumiem bagāta šajā sezonā solās būta arī teātra radošās komandas darbība. Sezonas pirmajā tikšanās reizē teātra direktore Evita Ašerādena stāsta, ka šī sezona aizritēs vīriešu zīmē. “Pētīsim latviešu vīriešu kodu – latviešu sarakstīto stāstu par vīrieti. Tā ir sagadījies, ka tie nosaukumi krita, izejot no aktieriem un režisoriem, mums ir “Jāzeps un viņa brāļi”, mums ir “Atraitnes dēls”, mums ir “Pazudušais dēls”, mums ir “Valmieras puikas”, mums ir strāsts par soļotāju Daliņu. Mēs šajā sezonā atdodam godu arī Valmierai.”

Teātra kolektīvs cer, ka tieši šie stāsti mudinās pašus valmieriešus apmeklēt izrādes “Kurtuvē”, kur šajā sezonā turpinās darboties Valmieras teātris. Tāpat izrādes varēs notikt arī teātra apaļajā zālē. Jāpiemin, ka četri iestudējumi šosezon taps ar Borisa un Ināras Teterevu fonda finansiālu atbalstu 100 tūkstošu eiro apmērā. “Man jau liekas, ka ļoti labi virzīsies sadarbība, jo viņi visi tādi enerģiski. Arī teātris pat būs gatavs. Telpas ir, ir jaunie aktieri, pieredzējusi aktieri, brīnišķīga vadība, kāpēc lai neietu,” saka mecenāte Ināra Tetereva.

Ašerādena: “Tas mums dod iespēju piepildīt to, ko paši ar savu šībrīža biļešu ieņēmumiem nevaram segt, ņemot vērā, ka mums ir tikai mazās zāles. Šis finansējums ļauj mums brīvāk eksperimentēt un atļauties lietas, kas nav skatītāju ziņā uzreiz garantējamas.”

Jaunās sezonas pirmajā tikšanās reizē teātra kolektīvs sveica arī jauno aktrisi Gerdu Emburi, kuras debija gaidāma jau Valmieras vasaras teātra festivālā šīs nedēļas nogalē izrādē “Manas domas grib ar mani dalīties”.

Teātra direktore Evita Ašerādena nenoliedz, ka šīs vasaras pārmaiņas teātra dzīvē Latvijā atsaucas arī Valmieras teātrī, aktieris Mārtiņš Meijers ir nolēmis turpināt darboties Dailē, taču viņš vēl būs redzams arī Valmierā. Ašerādena: “Viņš šeit radīs Jāzepu, bagātināsies. Mums ir klusa noruna, ka atgriezīsies kaut kad. Kā saka Kairišs un Žagars, tirgus ir brīvs, cilvēks var iet un nākt, un es ļoti priecāšos, ka tajā brīdī, kad viņš būs daudz mācījies un viņam būs cita pieredze, viņš nāks atpakaļ.”

Tikmēr teātra ēkā būvdarbi turpināsies vēl visu šo sezonu. Plānots, ka kolektīvs jaunajās telpās un renovētajās ēkās daļās varēs agriezties nakamajā sezonā. 


#SIF_MAF2023