Valmieras Zilākalna smailē demontē veco ugunsnovērošanas torni

Zilākalna vārds Valmieras novadā apvīts ar vairākiem mītiskiem nostāstiem. Tā torni kalna smailē varot saskatīt pat no Raunas Cēsu novadā. Šobrīd aktīvi noris 40 gadus vecās būves demontāžas darbi. Tuvākajā laikā tās vietā būs pavisam jauns skatu tornis, kas būs pieejams visiem apmeklētājiem. Projekta laikā plānota arī Zilākalna teritorijas labiekārtošana antropogēnās slodzes (cilvēku un viņu saimnieciskās darbības iedarbība uz dabu – red.) mazināšanai.

Darbi pie torņa demontāžas sākās vakar, vispirms nobrucinot torņa smailē esošo mežsarga būdiņu. Pagaidām soli pa solim tornis jādrupina ar elektriska robota palīdzību līdz aptuveni 15 metru augstumam. “Es domāju, ka vēl trīs dienas darbosimies ar šo robotu un pacēlāju, tad noiesim līdz noteiktam līmenim, kurā varēs izmantot jau ekskavatoru,” saka darbu vadītājs Leonards Muižnieks.

Darbu vadītājs vērtē – 33 metrus augsto torni varētu nojaukt vienas līdz divu nedēļu laikā. Tā vietā sāksies darbi pie jaunā skatu torņa izbūves, kas būs pieejams ne tikai Valsts mežu dienesta darbiniekiem, kā tas bijis līdz šim, bet arī visiem svētvietas apmeklētājiem. Paralēli demontāžai notiek arī vides labiekārtošanas darbi. Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Nagle: “Plānots gan maršrutēt apmeklētājus, proti, izveidot gandrīz 400 metru taku tīklu, kas būs aprīkota ar dažādām aktivitātēm, 12 veselības punktiem jeb uzdevumiem, lai padarītu šo mūsu atrašanos šeit atraktīvāku, interesantāku, gan, protams, arī pats tornis, kur apmeklētājiem būs iespēja pakāpties 29 metrus augstāk.”

Jāpiebilst, ka jaunā torņa augstums būs 35 metri. Tas turpinās pildīt arī uguns novērošanas funkciju. Plānots, ka apmeklētāji tajā kāpt varēs nākamā gada vasarā, tiesa darbi tiek arheoloģiski uzraudzīti. Ja atklāsies kas jauns, tos uz kādu laiku nāksies apturēt. 

ReTV Ziņās jau stāstījām, ka pirms torņa demontāžas šeit notika arheoloģiskie izrakumi, kuru laikā tika atrasti vairāki apbedījumi.