Valodas kafejnīcā Pārventas bibliotēkā mācīs sarunāties latviešu valodā

Šodien Ventspilī darbu uzsāka latviešu valodas kafejnīca. Ideja aizgūta no Skandināvijas, kur Ventspils Pārventas bibliotēkas vadītāja Solvita Štekerhofa ar sadzīves sarunu palīdzību apguva zviedru valodu. Šovasar radusies ideja otrdienu rītos pilnīgi bez maksas uz tikšanos aicināt tos, kam ir vēlme runāt latviski, bet nav kur! Un tādu ir daudz, to pierāda pirmā nodarbība. 

Visu vasaru līdz pat augustam otrdienu rītos Ventspilī Pārventas bibliotēkā varēs apmeklēt Valodu kafejnīcu, kur sarunas notiks tikai un vienīgi latviešu valodā, neskatoties uz valodas prasmēm. “Es zinu mazliet latviešu valodu, bet man grūti ar gramatiku. Man nav, ar ko parunāt latviski,” saka ventspilniece Svetlana. “Mana māte ir baltkrieviete. Viņa atbrauca dzīvot uz Latviju. Tā ir mana māte. Viņa ir baltkrieviete. Viņā atbrauca no Baltkrievijas dzīvot Latvijā. Viņai grūti runāt, viņai ir gadi. Nevajag nokārot eksāmenu, bet grib runāt latviski.”

Idejā par bezmaksas valodas mācīšanos satiekot sava mikrorajona iedzīvotājus iesaistījies Ventspils bibliotēkas kolektīvs, kas bija izbrīnīts jau par pirmās nodarbības lielo interesentu pulku: “Tas bija mums visiem pārsteigums, kad Solvita mums piedāvāja latviešu valodas kafejnīcu. Šodien mēs redzējām, ka ideja ir laba. Es domāju, ka būs kādi divdesmit cilvēki, bet atnāca ļoti daudz! Es domāju, ka viņi ir spiesti mācīties latviešu valodu, jo līdz šim brīdim nebija tādas nepieciešamības. Cilvēki runāja savā starpā tikai krievu valodā, jo viņiem tā ir ērtak, jo viņiem tā ir dzimtā valoda,” saka brīvprātīgā projekta pedagoģe Larisa.

Solvita Štekerhofa šo ideju atvedusi no ceļojuma un aicina ikvienu kļūt par brīvprātīgo latviešu valodas vēstnesi. “Sarunāties par ikdienas lietām. Par ikdienu, par sadzīvi, par veikala apmeklēšanu. Aptieku, apģērba izvēli, krasām, ēdiena pagatavošanu. Receptēm un tādam lietām. Tā, lai cilvēki nemulstu latviešu sabiedrībā.”

Šī nav pirmā netradicionālā Pārventas bibliotēkas vadītājas ideja, Svētā Valentīna dienā ik gadu notiek aklais randiņš ar iesaiņotu grāmatu, bet darba dienu vakaros šeit notiek Pārventas atmiņu stāstu vakari. Lai ideju par valodas kafejnīcu realizētu visu vasaru, šoreiz gan būs vajadzīgi brīvpratīgie palīgi, kas mācīs sarunāties dažādās dzīves situācijās.

Iespējams, ka pedagogi, kam atvaļinājums garāks par dažam nedēļām, vai pensionāri, kas grib palīdzēt mikrorajona nelatviski runājošajiem, būs tie, kas iesaistīsies valodu kafejnīcas sarunās. 


#SIF_MAF2023