Vēlas dubultot budžeta līdzekļus onkoloģisko slimību novēršanai

Onkoloģisko saslimšanu gadījumi turpina pieaugt. Ilgi izmeklējumi, nepieejami medikamenti, vēla diagnostika, skopa aprūpe pēc ārstēšanās – tās ir problēmas, ar kurām saskaras pacienti. Lai tās risinātu, Veselības ministrija izstrādājusi trīsgades plānu.  

 “Finansējums šī plāna izstrādes gaitā 2022. gadā 101.49 miljoni eiro. Lai izpildītu nosacījums, ārstniecības budžetu nāktos faktiski dubultot. Tad kopā tie būtu 210 miljoni eiro,” skaidro veselības ministrs Daniels Pavļuts.

“Bez finansējuma tas labi domātais plāns var palikt kaudzītē, kas tiek iebīdīts dziļākā atvilktnē. Man rodas zināmas šaubas, jo, ja mēs atceramies, ka pavisam nesen tika runāts, ka vēža ārstēšanai varētu novirzīt akcīzes nodokļa ieņēmumus, tas īsti neizgāja cauri,” skaidro onkoloģijas paciente, veselības žurnāliste Arta Lāce.

Pēc ministrijas un ekspertu aprēķiniem, ar šo naudu tiks risinātas vairākas ar aprūpi un ārstēšanu saistītas problēmas.

Daniels Pavļuts: “Ārstniecības personāls, zinoši speciālisti. Nevis tikai Rīgā, bet visā Latvijā. Ieguldījumi apmācībā un cilvēkresursos, lai veselības aprūpe spētu īstenot visas šīs darbības un spētu īstenot visus šos virzienus.”

 “Viens ir finansējums – atrast to naudu. Otrs ir tas, ka mums elementāri trūkst speciālistu. Tas jau ir tas, kas vispār jādomā kontekstā “veselības politika”. Ko līdzēs, ja ir nauda, bet nav tā radiologa?” saka Arta Lāce.

Bez speciālistu trūkuma, kā steidzamāk risināmo problēmu eksperti min valsts apmaksāto medikamentu saraksta paplašināšanu un uzlabojumus profilaktiskās pārbaudēs.

“Kompensējamo medikamentu palielināšana ir ļoti būtisks solis, jo tas ļautu nonākt pie inovatīvākām ārstēšanas metodēm. Es ceru, ka mēs varēsim ieraudzīt otrās līnijas medikamentus, kas šobrīd netiek kompensēti, piemēram, plaušu vēžu pacientiem. Krūts vēža gadījumā krūts atjaunošanas operāciju, ja tāda ir nepieciešama, jo visur pasaulē tā tiek uzskatīta par normālu daļu no ārstēšanas,” pauž onkoloģijas paciente, veselības žurnāliste Arta Lāce.

Gan pacienti, gan nozarē strādājošie atzīst – ir bažas, jo pieredze rāda, ka lozungi no prakses atšķiras. Latvijā šogad onkoloģijai atvēlēti 109 miljoni eiro. Lai gūtu vēl klāt 100 miljonus, būs vajadzīgs valdības atbalsts, bet naudu prasīs visas ministrijas. Arī šī Veselības ministrijas plāna ieviešanas gadījumā vēl nesasniegsim Eiropas vidējo līmeni budžeta ziņā, kas ir gandrīz trīs reizes lielāks. 


Foto: FreePik