Virsraksts “Ludzā gaida Krievijas karaspēku” avīzē izpelnās arī uzslavas

“Ludzā gaida Krievijas karaspēku” - ar šādu virsrakstu avīzes titullapā piektdien iznācis vietējā laikraksta “Ludzas Zeme” kārtējais numurs. Tikmēr sociālajos medijos daudz lielāka uzmanība pievērsta redaktores viedokļrakstam. 

Avīze “Ludzas Zemes” piektdien iznāca ar virsrakstu “Ludzā gaida Krievijas karaspēku”. Tas radīja zināmu ažiotāžu sabiedrībā. Šo rakstu tā autore balstījusi uz vienas laikraksta lasītājas veikalā noklausītas sarunas un Valsts policijas izklāsta par to, kā viņi rūpējas par drošību.  “Mēs pildām sabiedrībai vajadzīgu darbu, mēs esam godīgi trauksmes cēlāji. Mēs neko nepārkāpām. Mēs riskējam ar savu drošību, kā avīze saņemam draudus,” saka Laima Linuža, laikraksta “Ludzas Zeme” redaktore.

Mediju pētniece Anda Rožukalne ReTV atzīst, ka diskusija par noskaņojumu Ludzā ir jāattīsta, bet virsraksta izvēle nav uzteicama. “Žurnālistam ir nevis jāatkārto tāda veida (faktiski baumām līdzīgi apgalvojumi), bet jāmēģina tie pārbaudīt. Var, protams, publicēt: “Mūsu lasītājs teica to un to. Mēs centāmies pārbaudīt. Mums izdevās pārbaudīt to un to, neizdevās pārbaudīt to un to”. Atstāt šos vispārīgos apgalvojumus nozīmē tomēr neadekvāti satraukt lasītājus.”

Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītājs Iļja Kozins: “Pamatojumam, lai ko tādu apgalvotu, ir jābūt spēcīgākam, piemēram, socioloģiskajām aptaujām, kur lielākā daļa cilvēku tiešām saka, ka tiešām vēlētos, lai Krievijas karaspēks ienāktu. Taču šeit nav pazīmju, ka kaut kas tāds ir veikts. Līdz ar to šis virsraksts ir vairāk tādā “clickbait” virzienā.”

Vienlaikus lielāku rezonansi radīja kas cits - “Ludzas Zemes” redaktores viedokļraksts “Latgali neatdosim! Neceriet”. Tajā žurnāliste brīdina par sabiedrības prokrievisko un karu nebūt ne nosodošu noskaņojumu pierobežā. Kā piemērs minēts zvans redakcijai ar lūgumu avīzē ievietot sludinājumu, kurā pausts atbalsts un pateicība Vladimiram Putinam. Lolita Čigāne: “Līdz gada beigām būšu “Ludzas Zemes” abonente. Paldies jums un jūsu  laikrakstam par stāju!”

Redaktore ReTV apstiprina - gan viņai, gan redakcijai draudēts. Viņa arī pamato, kāpēc izvēlēts tieši tāds skaļš virsraksts. “Mēs šobrīd esam trauksmes cēlāji. Mēs gribam, lai ne tikai Ludzā sabiedrība ierauga sūro realitāti, bet arī Rīgā un attiecīgajās drošības struktūrās,” uzsver Laima Linuža.

Žurnālistus pārstāvošo biedrību vadītāju vērtējums atšķiras. Latvijas Žurnālistu savienības valdes loceklis Imants Liepiņš: “Ludzas Zeme” dara pareizi, ka citē šos cilvēkus un parāda, ka šādi cilvēki un gaida, ka te ienāks Kremļa tanki.”

Reģionālo mediju atbalstam vecināšanai valsts ik gadu izsludina dažādus projektu konkursus. Vienlaikus nozares pārstāvji nemitīgi atgādina - profesionālā kapacitāte jāpaaugstina.


 #SIF_NVZ2022

Foto: Freepik