Viss sākās no dzirksteles. Bez pajumtes palikuši 13 Rožkalnu iedzīvotāji

Uguns sestdien nopostījis sociālterapteitiskās kopienas “Camphill Rožkalni” dzīvojamo ēku Rencēnu pagastā. Bez pajumtes palikuši 13 tās iemītnieki, kuri ir ar īpašām vajadzībām. Par laimi, neviens mājas iemītnieks ugunsgrēkā necieta, taču tagad jāmeklē risinājumi, kā Rožkalnu kopienas dzīvojamo māju atjaunot. 

Sestdien Camphill ciematā Rožkalni diena sākās rosīgi. Iemītnieki gatavojās doties uz saldējuma svētkiem Rūjienā. Taču pēkšņa dzirkstele no apkures katla iecerēto dažu minūšu laikā izjauca, jo dzīvojamās mājas skaidu jumtu strauji pārņēma liesmas. “Camphill Rožkalni” mājas saimniece Valērija de Braiena: “Mans vīrs kliedza: “Valērija, skrien ārā. Uz jumta ir uguns!” Mēs gan iepriekš bijām trenējušies ugunsdzēsības mācībās, tāpēc visi cilvēki jau bija ārā. Es steidzīgi piezvanīju ugunsdzēsējiem un vēlreiz pārliecinājos, vai visi cilvēki tiešām ir ārā. Tas laikam sākās no dzirksteles, bija ļoti vējains laiks un uguns ļoti ātri izplatījās, pagāja kādas 10 minūtes, man vīrs bija uz jumta ar visiem ugunsdzēšamajiem aparātiem, bet tas neko daudz nelīdzēja. Es īsti nezinu, cik daudz ugunsdzēsēju vienību bija, manuprāt, kādas 10 vismaz.”

Sarunas laikā ciemata valdes priekšsēdētājam Jānim Rozem pieglaužas Vika. Sestdien bija viņas 18. dzimšanas diena. Ugunsgrēka dēļ svētku kūka izpalika. Roze: “Ugusdzēsēji atbrauca 23 minūšu laikā, tad jau viss jumts dega, pagāja vēl mazs brīdis, kad jau uguns iemetās arī otrā mājā jumtā. Likās, ka visi Rožkalni nodegs, bet, paldies Dievam, to māju izdevās izglābt.”

Ēkas dzēšanas darbos piedalījās glābēji no Valmieras, Cēsīm, Stenčiem, kā arī brīvprātīgie ugunsdzēsēji no Rencēniem, Matīšiem, Kārķiem, Naukšēniem un Ēveles. Notikuma vietā vīri strādāja gandrīz 24 stundas, jo dzēšanas apstākļi bija sarežģīti. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Renārs Žeļezkins: “Ēkas siltinājumam bija izmantots siens, bija skaidu jumts. Izcelšanās varētu būt kāda dzirkstele, kas trāpījusi jumtā.”

Uguns nopostītajā mājā dzīvoja 13 cilvēki. Ēkas iemītniekiem pajumte rasta blakus esošajā mājā, pirts ēkā, kā arī pie kaimiņiem, draugiem un radiem. Daudzi no viņiem šodien turpināja rūpēties par Rožkalnos mītošajiem lopiņiem, kā arī veikt citus darbus. “Botes ir kaput, drēbes ir kaput, man iet labi, es tikko zvanīju omei. Es tikšu ārā. Es pirkšu jaunas drēbes,” saka “Camphill Rožkalni” iemītnieks Kaspars. 

“Mums bija daži ciemata iedzīvotāji, kuri tiešām ļoti pārdzīvoja un aizvien pārdzīvo. Tie, kas varēja braukt pie savām ģimenēm, ir aizbraukuši, bet visi nevarēja aizbraukt. Bērni ir pavisam satriekti, tā viņiem bija šausmīga pieredze,” atzīst Valērija de Braiena.

“Camphill Rožkelni” Rencēnos ir vienīgā šāda veida kopiena Latvijā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, tāpēc ir ļoti būtiski pēc iespējas ātrāk šeit atjaunot ierasto dzīves ritmu. Jānis Roze norāda, ka ēkas ir apdrošinātas. Tas būs nozīmīgs atbalsts. “Rudens atnāks ātri, jādomā kādu dzīves telpu, bet šobrīd – nezinu, nemāku pateikt. Mums rīt būs valdes sēde, šodien ir tikšanās. Noteikti vajadzēs kaut kādu atbalstu, sīkām lietām, lai novāktu gruvešus, noliktu mantas, nojumes, āra tualete. Jādomā tālāk, varbūt ātri uzcelt kādu moduļu māju līdz ziemai.” 

Kopienā dzīvojošie un strādājošie pašlaik apkopo, kas šejienes iemītniekiem pašlaik ir nepieciešams visvairāk, jau tuvākajā laikā sociālajos medijos par to informēs plašāk. Ikviens jau šobrīd var palīdzēt ziedojot. “Camphill Rožkalni” saņem arī atbalsta vārdus no līdzīgu organizāciju pārstāvjiem visā pasaulē.