Zemessardze saņem “Patria” bruņutransportierus

Latvijā komplektētos bruņutransportierus “Patria” Vidzemē kā pirmais saņēmis Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljons. Šeit uzsver, ka pēdējo 30 gadu laikā šis ir pirmais jaunu kaujas transportlīdzekļu papildinājums. Jaunie bruņutransportieri ražoti ar mērķi kaujaslaukā droši nogādāt kājniekus. 

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes pagalmā šodien izvietoti pirmie divi “Patria” bruņutransportieri, kurus tikko saņēmuši 22. kaujas nodrošinājuma bataljona zemessargi Valmierā. Kopumā šī gada laikā šis bataljons saņems 11 šādas tehnikas vienības. “Mēs esam pirmais bataljons 2. brigādē, kam šāda tehnika ienākusi, drīzumā arī citi 2. brigādes bataljoni saņems. Šogad tas būs vēl viens bataljons Alūksnē, tā kā tur varēs šo jauno tehniku redzēt, tālāk arī vairāku gadu laikā visi bataljoni Vidzemē tiks ar šīm jaunajām platformām aprīkoti,” stāsta Zemessardzes 22. kājnieku nodrošinājumu bataljona komandieris pulkvežleitnants Dmitrijs Oreškins.

Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona komandieris, pulkvežleitnants ReTV norāda, ka jaunie bruņutransportieri nākotnē aizstās vecās kravas automašīnas ar brezenta pārsegumu, nodrošinot drošu kājnieku nogādāšanu notikuma vietā. Oreškins: “Tas ir tāds kara lauka taksometrs, lai relatīvi droši kājnieku nogādātu līdz kaujas laukam. Bruņutehnika aizsargā pret viegliem strēlnieku ieročiem. Šī, protams, nav tehnika, ar kuru doties pretī tankiem un smagai tehnikai.”

Daļa 22. bataljona zemessargu Ādažu militārajā bāze jau izgājuši apmācības, kā ikdienā apkalpot “Patria” bruņutransportierus. Jāpiemin, ka to komplektācija pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma gan Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, gan Zemessardzei pašlaik notiek Cēsīs. “Veicam salona aprīkojuma, pasažieru sēdvietas, ventilāciju kabeļu, radiosakaru uzstādīšanu. Mašīnu pabeidzam Cēsīs,” norāda bruņutransportieru ražošanas vadītājs Cēsīs Kristians Jansons.

Nākotnē “Patria” bruņutransportieru komplektācija Latvijā notiks jau pilnā apmērā, jo jau tagad dažādi uzņēmumi lielu daļu detaļu ražo šeit uz vietas. Lai ražošana varētu notikt, jau tagad meklē mehāniķus un autoelektriķus. 

Aizsardzības ministrijas pasūtījums paredz izgatavot vairāk nekā 200 “Patria” bruņutransportierus Nacionālo bruņoto spēku un zemessargu vajadzībām. Interesi par šo aprīkojumu izrādījusi arī Zviedrija.