Ziedojumu akcijā saziedotais pusmiljons eiro palīdzēs vismaz 50 cilvēkiem ar invaliditāti

Pērnā gada nogalē ziedojumu akcijā “Dod pieci!” saziedots pusmiljons eiro cilvēkiem ar invaliditāti. Apritējuši trīs mēneši. Šobrīd noslēgti 50 sadarbības līgumi par palīdzības sniegšanu. Kādam tiks jauna uzbrauktuve pie mājas, bet kāds jau saņēmis jaunus pārvietošanās ratus. 

Edgars ir astoņgadīgā Jāņa tētis. Jānim ir cerebrālā trieka, tāpēc ikdiena paiet ratiņos. “Katrs virsmas nelīdzenums, kas varbūt veseliem bērniem liktos normāli, viņš saraujas, tonuss ļoti paaugstinās. Izjūt katru akmentiņu,” saka Edgars Indāns, Jāņa tētis.

Pateicoties ziedojumu akcijai “Dod pieci!”, ģimene tikusi pie jauniem un speciāli pielāgotiem ratiem, kas būtiski atvieglo ikdienas gaitas. “Tad, kad Jānim nav komfortabli sēdēt, tad arī mums sirds sāp kā vecākiem, kad viņš lokās, raud. Palīglīdzekļi ir ļoti svarīgi, bet pielāgoti - viens bez otra nevar.”

Jauni pieprasījumi pēc palīdzības invalīdu un viņu draugu apvienībā “Apeirons” pienāk katru dienu. Vismaz šobrīd no akcijas “Dod pieci!” saziedotās pusmiljona eiro summas akceptēti un noslēgti 50 palīdzības līgumi. Sešpadsmit cilvēki saņēmuši jaunas mobilās uzbrauktuves vai pielāgotus invalīdu ratiņus, citus palīglīdzekļus. Pārējie gaidīto palīdzību saņems tuvāko trīs mēnešu laikā, kad noslēgsies arī biedrības pārrunas ar pašvaldībām par līdzfinansējuma piesaisti.  

 “Apeirons” valdes loceklis Ivars Balodis: “Mums ir pašvaldības, kur cilvēki stāv rindā 10 gadus. Viņš nezina, kāds ir kārtas numurs, kad ir tas brīdis, kad viņam varēs palīdzēt to pieejamību nodrošināt. Tā viņš dzīvo savās četrās sienās, neiznākot no mājas.”

Lielā tehnisko palīglīdzekļu pieprasījuma dēļ, ko finansē valsts, vislielākās rindas šobrīd ir uz dzirdes aparātiem, kur jāgaida līdz pat 10 mēnešiem rindā, kā arī uz individuāli pielāgotiem ratiņkrēsliem, kuru detaļas tiek ražotas ārvalstīs. “Tehniskajiem palīglīdzekļiem tas piešķīrums ir vidēji septiņi miljoni eiro gadā. Par šo naudu plus, mīnus nodrošinām 23000 tehnisko palīglīdzekļu izsniegšanu gadā,” norāda Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas pārstāvis.

Šobrīd Latvijā ir aptuveni 200 000 cilvēku ar invaliditāti, no kuriem vairumam ir nepieciešamība palīdzība no valsts.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik