8. marts nav tikai stāsts par sieviešu apsveikšanu ar ziediem

Šodien Starptautiskā sieviešu diena. Jau no agra rīta pie ziedu veikaliem bija manāma rosība. Kungi steidza pirkt ziedus, lai, dienai sākoties, paspētu iepriecināt savas mīļotās sievietes un kolēģes. 

Par šo dienu sabiedrībā gan joprojām ir diskusijas, arī uzskats kā par padomju laika svētkiem, taču pasaulē šo dienu atzīmē daudzās valstīs. Pirmsākumi meklējami vēl krietni pirms okupācijas – jau 18. gadsimtā Ziemeļeiropā un Francijā, kad bija cīņa par sieviešu līdztiesību saimnieciskajā, politiskajā un kultūras dzīvē, gan vēlākos gados, līdz pagājušā gadsimta sākumā Ņujorkā notika masveida mītiņš, lai aizsargātu sieviešu tiesības.

Pie viena no ziedu veikaliem Valmierā pirmie pircēji šorīt ieradās jau pirms pulksten septiņiem. “Šodien tiks sveiktas sievietes – dāmas, meitenes, kundzes un tā tālāk. Mums vispār ir tradīcija, bet tas ir personisks jautājums, es sveicu katru mēnesi 8. datumā! Tas ģimenē ir zīmīgs datums,” saka valmierietis Renārs Veličko.

Veikala vadītāja Edīte Kalniņa stāsta, aktivitāte ir arī citos datumos, piemēram, 14. februārī un izlaidumu laikā, bet tieši 8. martā darba ir patiesi daudz. Viņa novērojusi, ka populārākie ziedi, ko iegādājas vīrieši, ir rozes un tulpes. Ziedi tiek ne tikai mīļotajām, bet arī citām vīriešiem dārgām sievietēm.

Citā ziedu veikalā Valmierā Juris sarupējis pat 278 iepakojumus ar ziediem. Šajā veikalā stāsta, ka pircēju aktivitāte ir bijusi jau vakar, kad ziedus iegādājās tie vīrieši, kuri vēlas savas sievietes apsveikt agri no rīta. “Ziedu noliktavas” pārdevēja un floriste Zaiga: “Vakar jau nāca un sāka. Šodien turpina. Visi vīrieši priecīgi, ka apsveiks savas sievietes.”

8. martā par sievietēm gādā vīrieši, bet ziedu tirgotājiem ir jābūt gataviem šai dienai. Pirmajās rīta stundās liela rosība bija novērojama arī ziedu tirgotavā Cēsīs. Tur gan pārdevējas, gan sastaptie pircēji smaidīgi un ar svētku noskaņojumu, tomēr 8. marts nebūt nav tik vienkāršs, kā varētu šķist. “Man tā ir sarežģīta diena, liek atcerēties par viņām, lai neaizmirstu, ka viņas mums ir mīļas, viņas ir labas, ka reizēm mūs ikdienā iepriecina,” saka cēsnieks Artis,

Uz jautājumu par to, vai sievietes tiek sveiktas arī citās dienās, cēsnieks Jānis atbild apstiprinoši. “Protams! Vārda dienās un dzimšanas dienās obligāti, nav variantu.”

Tomēr jāatceras, ka 8. marts nav tikai stāsts par sieviešu apsveikšanu ar ziediem un konfektēm. Sieviešu dienai jau vēsturiski ir bijusi daudz lielāka nozīme. “Šī diena noteikti ir vajadzīga, jo mums sabiedrībā ir dažādas dogmas pret sievietēm, mums ir dažādas problēmas ar sieviešu tiesībām. Par atalgojumu sistēmām, par sieviešu tiesībām uz pienācīgu atalgojumu, piemēram, pēc dekrēta vai dekrēta atvaļinājuma laikā. Problēmas, protams, ir, un šajā dienā noteikti par to ir jārunā. Šī ir tā diena, kad runāt par šīm nopietnajām lietām. Par šīm jaukajām lietām ar “Rafaello” kārbiņām un skaistiem ziediem ir ļoti jauki runāt, bet arī par tām nopietnajām lietām varbūt pat būtu jārunā vairāk.”

Starptautiskās sieviešu dienas aizmetņi meklējami jau pirms 116 gadiem, kad 1908. gada 15 tūkstoši sieviešu Ņujorkā izgāja demonstrācijā, pieprasot samazināt darba dienu, palielināt atalgojumu un balsstiesības. Laikam ejot, šo dienu atzīmē 8. martā, viņas ne tikai sveicot ar ziediem un džentlmeniskiem žestiem, bet arī runājot par sieviešu tiesību un citiem aktuāliem jautājumiem.