Afganistānas pilsētas Maimanas mērs lūdz patvērumu Ogrei

Šobrīd, kad valsti pārņem islāmistu grupējuma “Taliban” kaujinieki, tostarp ieņemta arī Maimana, Latvijai patvērumu lūdzis bijušais pilsētas mērs Nazars Muhameds Saheb Zads, kura dzīvība ir briesmās. Ogre šobrīd jau sāk apzināt potenciālās izmitināšanas vietas

Sestdien talibu rokās krita Afganistānas pilsēta Maimana, personiski ar īsziņas starpniecību sazinoties ar Ogres mēru Egilu Helmani, patvērumu lūdzis Afganistānas pilsētas Maimanas bijušais mērs. Ogre gatava uzņemt mēra ģimeni. “Tie būtu astoņi cilvēki, vienas ģimenes locekļi. Šajā gadījumā Maimanas mērs ir sadarbojies ar Latviju, sadarbojies ar mūsu karaspēku, kas atradies Maimanā. Maimama ir talibu rokās, Maimana ir kritusi, un mēs zinām, ka vakar krita arī Kabula, pārsvarā visu kontrolē talibi Afganistānā. Un tie cilvēki, kas ir palikuši tur, tie, kas ir sadarbojušies ar mūsu bruņotajiem spēkiem, ar valdību, viņi ir briesmās. Viņiem ir reālas nāves briesmas un draudi,” saka Egils Helmanis, Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.

Šobrīd pats svarīgākais ir palīdzēt sagatavot dokumentus, lai ģimene nokļūtu Latvijā. Helmanis prognozē, ka tas varētu aizņemt pat divas nedēļas. “Mums jāsadarbojas gan ar Aizsardzības ministriju, mums jāsadarbojas gan ar Ārlietu ministriju. Šiem cilvēkiem jāiziet caur visiem iespējamajiem filtriem, es ceru, ka to visu paātrinās.”

Pagaidām gan vēl nav zināms, kur Ogrē varētu izvietot Maimanas mēra ģimeni, taču telpas tiekot meklētas.

Maimana kopš 2011. gada ir Ogres pašvaldības sadraudzības pilsēta. 2012. gadā Maimanas mērs viesojās Ogrē. Jau vairākus gadus Ogres novada pašvaldība atbalsta vienu Maimanas skolu. “Mēs vedām viņiem kancelejas preces, uzņēmēji bija saziedojuši papildus. Šī sadarbība bija ļoti veiksmīga,” stāsta Egils Helmanis.

Aizsardzības ministrs Artis Pabrikas aicinājis apzināt tos Afganistānas pilsoņus, kuri palīdzējuši Latvijas misijai, esot Afganistānā, un izskatīt iespēju tiem piešķirt patvērumu. Viņaprāt, tās varētu būt līdz 15 ģimenēm.Foto: Freepik