Aizliedz aromatizētājus karsējamās tabakas izstrādājumos

Visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, arī Latvijā, šodien stājas spēkā aizliegums tirgū laist karsējamās tabakas izstrādājumus, kuriem pievienotas piedevas, kas maina tabakas izstrādājuma smaržu un garšu. Turpinās sarunas arī par citu smēķēšanas produktu ierobežošanu. 

Pēc 2020. gadā pieņemtajiem ierobežojumiem cigaretēm un tinamajai tabakai visā Eiropas Savienībā kā alternatīva tirgū tika piedāvāti aromatizētājus saturoši karsējamās tabakas izstrādājumi. No šodienas veikalos vairs nedrīkst pārdot arī karsējamās tabakas produktus, kam pievienotas piedevas, kas smēķējot rada, piemēram, augļu, garšvielu, garšaugu, mentola un citu smaržu un garšu. Veselības ministrijas pārstāve Sanita Lazdiņa: “Šāda veida grozījums Eiropas Savienībā grozīja viena iemesla pēc – ir pierādīts, ka šie tabakas iztrādājumi, kas satur aromatizētājus, principā ir pievilcīgi gados jauniem patērētājiem. Lai mazinātu šo pievilcību, tiek arī virzīti šādi ierobežojumi.”

Pēdējo gadu laikā pieprasījums pēc jauniem nikotīnu un tabaku saturošiem izstrādājumiem strauji pieaudzis. Valsts policijā ziņo, ka pēdējo gadu laikā arī pusaudžu vidū ir pieaudzis administratīvo pārkāpumu skaits par dažādu smēķēšanas produktu un ierīču lietošanu un glabāšanu. “2022. gadā valstī kopā uzsākti vairāk nekā 1100 administratīvā pārkāpuma procesi nepilngadīgām personām vecumā no 14 līdz 17 gadiem, kas saistīti tieši ar tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu iegādāšanos vai glabāšanu – tas ir par teju 700 gadījumiem vairāk, nekā bija pērn. Vienlaikus 1600 gadījumos sākti administratīvā pārkāpuma procesi par smēķēšanu, ja to izdarījis bērns – tas ir par 600 gadījumiem vairāk, nekā pērn.”

Veselības ministrijā norāda, aromatizētāju pievienošana smēķēšanas produktiem rada maldīgu priekšstatu par to nekaitīgumu, lai gan šādu produktu lietošana ietekmē veselību, turklāt veicina atkarības rašanās risku, jo satur nikotīnu.  Lazdiņa: “Ir jāsaprot, pēc Pasaules Veselības organizācijas, nevienu no smēķējamajiem produktiem mēs nevaram uzskatīt par drošu un veselībai nekaitīgu. Tas ir jāatceras. Protams, par cigaretēm ir jau ilgtermiņa pētījumi, savukārt par jaunajiem produktiem šie pētījumi ir par īstermiņa ietekmi, bet par ilgtermiņa vēl joprojām turpinās.”

Jāpiebilst, ka šobrīd Saeimā skata arī grozījumus likumā, lai aromatizētāju ierobežojumus noteiktu arī citiem smēķēšanas produktiem, piemēram, elektroniskajām cigaretēm un tabakas aizstājējproduktiem, piemēram, nikotīna spilventiņiem. Ierobežojumi varētu stāties spēkā 2025. gada 1. janvārī.


Foto: Freepik; ilustratīvs