Alūksnē par vakcināciju izplatītas dezinformācijas skrejlapas

Daļai sabiedrības burtiski sadaloties vakcinācijas pret Covid-19 atbalstītājos un noliedzējos, dažādus viedokļus un komentārus, arī viltus ziņas var lasīt ne tikai interneta vidē. Ar dažādiem vēstījumiem pirms dažām dienām Alūksnē arī vairākās daudzdzīvokļu māju kāpņu telpās izplatītas skrejlapas, kas aicina nevakcinēties.

“Viņi gribēja vakcinēt visus cilvēkus. Nirnberga. Ārstu-slepkavu lieta. Ārstu tiesāšana noslēdzās 1947.gada 20.augustā ar lēmumu - pakārt par eksperimentu veikšanu ar cilvēkiem,” - šis ir viens no vēstījumiem, kas vēl ar citiem gan latviešu, gan krievu valodās izplatīti vairākās Alūksnes daudzdzīvokļu mājās. Skrejlapas izvietotas kāpņu telpās gan uz paziņojumu stendiem, palodzēm un pastkastītēs.

Skrejlapas izplatītas aizvadītās nedēļas nogalē svētdienā. Vietējais laikraksts “Alūksnes un Malienas ziņas” uzreiz arī reaģēja un aicināja iedzīvotājus ziņot, ja vēl kāds tādas ir saņēmis, ir aizdomas vai zināmas personas, kurš tās izplata, taču pagaidām plašākas informācijas nav. “Tādiem apcerējumiem par to, ka viss šis ir eksperiments vai, teiksim, Latvijas kontūra, ka fiksēti 95 gadījumi pēc vakcīnas, 51 ir nāve, trīs tuvu nāvei. Vai, teiksim, tādas kā izdrukātas telefonsarakstes vai internetā sarakstes. Piemēram, man šodien atsūtīja balss ziņu, ka Rēzeknes slimnīca pārpildīta reanimācijas nodaļa ar cilvēkiem pēc potes saņemšanas,” stāsta Loreta Jargane, portāla “Alūksniešiem.lv” redaktore.

Lai gan skrejlapas esot izplatītas pa vairākām daudzdzīvokļu mājām, Valsts policija gan ir saņēmusi informāciju tikai par vienu māju. Par konkrēto gadījumu ir sākta resoriskā pārbaude, kuras laikā tad tiks skaidrots, cik mājās šāda veida informācija izplatīta un pārējie apstākļi. “Vidzemē šis ir pirmais gadījums, tāpēc nevaram arī apgalvot, ka tas būtu izplatīti. Cik man zināms, tad Latvijā reģistrēti divi šādi gadījumi - viens Rīgā un tad attiecīgi tagad arī viens Vidzemē.”

Valsts policijas pārstāve piebilst, ka dezinformācijas izplatīšana nav pieļaujama, sekas var būt vai nu administratīvā, vai kriminālatbildība. Par šādiem vai līdzīgiem gadījumiem iedzīvotāji ir aicināti arī ziņot - zvanot uz 110.