Alūksnes novads vēlas peldbaseinu; VARAM apšauba lietderību

Alūksnes novada pašvaldība vairākus gadus mēģina uzcelt veselības veicināšanas pakalpojumu centru, kurā lielāko daļu aizņems peldbaseins. Projekts apstiprināts Centrālā finanšu un līguma aģentūrā, taču Vides aizsardzības un reģionālā attīstības ministrija atsakās to apstiprināt. Tagad starp pašvaldību un ministriju radusies pamatīga spriedze. Stāsts ir par naudu - runa ir par gandrīz četriem miljoniem eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda.

Gundega Šulca, CFLA direktores vietniece: “Viens ir tas, ka projekts ir atbilstošs izvirzītajiem kritērijiem, bet mums vienmēr kā aģentūrai ir jārūpējas arī par to, vai projekta realizācija būs iespējama un vai mēs tur neredzam kādus riskus, un tieši šajā sadaļā par to, vai mēs neredzam kādus riskus tieši ieviešanas stadijā arī mums ir galvenā diskusija ar VARAM, tā sākās jau vērtēšanas laikā. Un šobrīd mēs esam punktā, kad ir ne tikai izvērtēts projekts, bet līguma slēgšanai mums ir jānovērtē vai šīs investīcijas ir lietderīgas saskaņā ar Eiropas komisijas regulu.”

VARAM Komentārs- “Ir jāiegūst pilnīga pārliecība, ka iepriekš minētie identificētie riski ir vadāmi un nav apdraudēta projektā plānoto iznākuma rādītāju - radītas 47 jaunas darba vietas un piesaistītas ne finanšu investīcijas 3,2 milj. eiro apmērā - sasniegšana. Projekta iesnieguma vērtēšanas laikā šāda pārliecība nav gūta un, ievērojot iepriekšminēto, VARAM neatbalstīja projekta iesnieguma apstiprināšanu.”

Alūksne pie šī projekta strādā četrus gadus. Veselības centra īstenošanai paredzēts piesaistīt arī Eiropas Savienības un uzņēmēju investīcijas. Pašvaldībā saka - vainīgs ministrs Juris Pūce no Attīstībai Par. Viņš vēloties naudu novirzīt citiem mērķiem - tā RETV ziņām apgalvo novadā.

Dzintars Adlers, Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks (Vienotība): “Šobrīd ir ļoti liela problēma komunikācijā ar reģionālo ministru Pūces kungu, kurš tikai formāli pasaka, kad viņš netic, viņu nepārliecina, bet viņa šīs varbūtības nav balstītas uz nekādiem ministru kabineta noteikumiem. Mēs pašvaldība kopā ar uzņēmējiem esam izpildījuši visus ministra kabineta noteikumus, un šobrīd atliek tikai noslēgt līgumu ar CFLA par projekta ieviešanu.”

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra projektu ir apstiprinājusi, bet nav parakstījusi. Aģentūrā ReTV ziņām norāda - Ministru kabineta noteikumos noteiktie jautājumi un vērtēšanas kritēriji, ir ievēroti, bet ir citi riski.

Bažas rada arī tas, vai uzņēmums SIA “Aluksne Hotel Invest”, kas ieguvis nomas tiesības veikt saimniecisko darbību projekta vietā, ir stabils un vai tas varēs investēt projektā pietiekami daudz finansējuma. Vēl viens aizdomīgs jautājums - uzņēmums dibināts vienu dienu pirms izsoles un tas šobrīd neveic saimniecisko darbību. Iespējamā galvenā cīņa ir par vairāk kā deviņiem miljoniem eiro, no kuriem aptuveni četri miljoni nāks no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Tikmēr Alūksnes novadā ReTV ziņām turpināja aizstāvēt savas intereses projekta īstenošanā. Tas esot svarīgs arī vietējiem uzņēmējiem pašvaldībā, kā arī iedzīvotājiem un nevalstiskajām organizācijām.

Renārs Salaks, SIA “4PLUS” pārstāvis: “Es arī nesaskatu argumentus, un nesaprotu, kā šāda situācija var rasties, jo es zaudēju piederību. Sanāk tā, slimnīcu mums arī grib atņemt, daudz reizes grib pazemināt statusu, uzņēmējdarbību neļauj attīstīt, nu mēs neesam vienlīdzīgās pozīcijās, bet kaut kā jau tā robeža pie mums ir nosprausta, it kā jau mēs esam Latvijā, bet es nejūtos vienlīdzīgs ar tiem, kas dzīvo tuvāk Rīgai.”

Modris Lazdekalns, AS “ALMO HARDWOOD” valdes priekšsēdētājs: “Man ir iespaids radies, ka mēs esam atgriezušies valsts līmenī pie simtā kilometra sindroma, viss, kas ir līdz simts, tas ir labi, viss, kas ir aiz simts un ne do dievs pie pašas robežas, nu tad tas nāk ar zināmām mokām- kaut kas izdodas, kaut kas izsprūk, bet lielā mērā tas nav nepieciešams.”

Tikmēr VARAM atzīst, ka pašvaldībai vēl ir cerības uz naudas iegūšanu:

“Reģionālās attīstības fonda finansējuma atlikumu paredzēts novirzīt augstas gatavības projektiem, kas atbilst specifiskā atbalsta mērķim – uzņēmējdarbības publiskās infrastruktūras attīstīšanai. Jaunās ceturtās priekšatlasi organizēs VARAM, to plānots uzsākt 2020.gada septembrī un tajā būs iespēja piedalīties visiem nacionālas un reģionālas nozīmes attīstības centriem, tai skaitā Alūksnes novada pašvaldībai”

Kā beigsies šis projekts par veselības veicināšanas centra būvniecību, kurā lielāko daļu aizņems baseins, zināms būs vēlāk.