Arī bēgļi no Ukrainas cieš no telefona krāpniekiem

Telefona zvanus no krāpniekiem, kuri uzdodas par bankas darbiniekiem, iedzīvotāji saņem laiku pa laikam. Tādi viltus zvani sākuši atskanēt arī Latvijā mītošo kara bēgļu no Ukrainas telefonos. Nesen tādā situācija nonāca arī kāda ukrainiete Ventspilī, kura šajos svētkos jau devusies atpakaļ mājās un vēlējās pabrīdināt citus savus tautiešus. 

Svētku steigā daudzi var nepamanīt, ka sarosījušies arī krāpnieki un no privātajiem banku kontiem vai uzņēmumu kontiem ar telefona zvanu starpniecību ļaundari mēģina iegūt ļoti konfidencionālu informāciju. Latvijā iebraukušie kara bēgļi no Ukrainas nav izņēmums. Nepārzinot Latvijas banku darbības principus, viņi ir laba mērķauditorija krāpniekiem. Kristīne, kura Latvijā iebrauca martā, ir jau saskārusies ar šādu informācijas nozagšanas mēģinājumu. “Tā kā ikdienā esmu aizņemta māmiņa, tad varu nepievērst uzmanību detaļām. Es atbildēju uz zvanu. Pie manis vērsās krievu valodā bankas darbinieks. Un man pat īsti nepateica, no kuras bankas,” saka Kristīne Kostinova, ukrainiete no Odesas.

Kristīnes gadījumā no apzagšanas paglāba vien tas, ka viņas kontā nebija naudas, tāpēc krāpnieciskā telefonsaruna ātri tika pārtraukta.

Banku speciālisti atgādina, ka banka nekad nezvana un nesūta klientiem e-pasta vēstules ar lūgumu izpaust privātos datus, kā konta numuru, PIN kodus, maksājumu kartes numuru, internetbankas pieejas paroles. Tāpat banku speciālisti runā valsts valodā. “Swedbank” pārstāvis Jānis Krops saka: “Mums nav jāzina jūsu internetbankas lietotājvārds, strādajot bankā. Mums nav jāzina jūsu personas kods. Ja jūs izpaužat jūsu lietotājvārda datus, tas nozīmē ko? To, ka krāpnieks, kurš tiešam nezina jūsu datus, ar veiklu mēli izvilina to, ka jūs izstāstat. Viņš notēlo, ka ir bankas darbinieks, ievada jūsu datus. Kūs ielaižat savā internetbankā. Tā ir milzīga atšķirība.”

Ja tomēr nauda ir pārskaitīta krāpniekam, pēc iespējas ātrāk par to jāziņo bankai un policijai. Maksājumu karšu darījumos izdevies atgriezt zaudēto naudu līdz pat 50% gadījumu. 

Tikmēr Kristīne ar mazo meitu Kiru ir nolēmusi slēgt savus bankas kontus Latvijā, jo tieši Ziemassvētkos ir atgriezušās Ukrainā un Otrajos Ziemassvētkos vilcienā Kristīne nosvinēja savu 26. dzimšanas dienu. “Tā bija labākā davana manā dzimšanas dienā. Šī nedēļa pirms Jaungada man vienmēr bijusi īpaša, ģimenes lokā. Svētā Nikolaja diena, dzimšanas diena, Jaunais gads. Šīs septiņas dienas, kad esam kopā ir ar īpašu atmosfēru, pat ja ir karš. Baidījos, ka man neļaus braukt mājās, tomēr mēs ar vīru un vecākiem vienojāmies, ka braukšu.”


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik