“Astotais pasaules brīnums.” Siguldā apskatāms milzu puzuris

Māksliniece Ārija Bērze izveidojusi milzu puzuri. Tas pa posmiem veidots mākslinieces mājvietā – vienistabas dzīvoklī. Taču šobrīd 4,5 metru platumā un augstumā tas rotā “Siguldas devona” skatuvi. 

Puzura veidošana no dabas materiāliem māksliniecei Ārijai Bērzei kļuvusi aktuāla 1989. gadā, kad Ziemassvētku vakarā, gaidot tramvaju, mazu puzura elementu ieraudzījusi rokā kādam automašīnā sēdošam puisēnam. Kopš tā brīža māksliniece sākusi pētīt šī rotājuma veidošanas principus un materiālus. Viņa stāsta: “Es ļoti ilgus gadus pētīju visādas graudzāles. Man jau, kā saka, pilnīgi novirze. Eju pa apstādījumiem, apstājos un pētu, kādi viņiem ir posmi. Jo praktiski ir ļoti daudz graudzāļu, ko var izmantot. Es arī pati ļoti dažādas izmantoju.” 

Māksliniece stāsta, ka vizuāli tīkamākās ir auzas, jo tās ir zeltainas, tomēr ļoti trauslas. Ārija Bērze uzsver, ja ir vēlme veidot rotājumu, kamolzāle gan nederēs, kaut arī tai ir gari posmi. Puzura veidošana kopumā ir gana ilgs un sarežģīts process – graudzāles ievācot, uzreiz no tām neko veidot nevar.

Tikai pēc graudzāļu mērcēšanas un atkārtotas žāvēšanas tiek veidoti posmi. Tā pa daļām milzu dekoru māksliniece arī pārvietojusi uz galapunktu Siguldā – posmu pa posmam. Viņa arī atklāj, ka bijušas nepieciešamas deviņas reizes, lai ar mašīnu visu atvestu. “Iekraušana, izkraušana, nešana. Katras durvis ir bieds. Nu, protams, kamēr es te visu savedu un saliku pa grīdu, pagāja trīs dienas, kamēr pārskatīju. Daudz maz tos visus bojājumus novērsu.”  

Kamēr māksliniece atklāja milzu puzura veidošanas stāstu, Siguldas kultūras centru piepildīja apmeklētāji, apbrīnojot dekoru un vēloties izzināt detaļas, procesu un darba nozīmīgumu pašas autores skatījumā. “Astotais pasaules brīnums. Viss, citu vārdu nav. Tas viss ir fantastiski. Vienkārši skaisti. Un ieguldītais darbs, domāju, nenovērtējams un nesamaksājams. Un tas baudījums, ko cilvēks var redzēt… Pilnīgi tādas sajūtas, uzreiz emocijas uzrauj augšā,” saka apmeklētāja no Siguldas novada Daina.

“Grandiozi. Es iedomājos, cik daudz stundas tur ir pavadītas, jo tas ir ļoti darbietilpīgi! Vēl no tik smalkām smildziņām,” saka apmeklētāja no Siguldas novada Ingūna.

Jautājot, cik ilgi tapis vērienīgais puzuris, autore vien nosaka – ļoti ilgi. Krāšņo un iespaidīgā izmēra dekoru iedzīvotāji “Siguldas devonā” var apskatīt vēl līdz 25. augustam.