Attālinātās mācības joprojām izaicinājums

Jaunajā mācību gadā vairākas augstākās izglītības iestādes, izvērtējot zemos vakcinācijas rādītājus, nolēmušas organizēt studijas attālināti līdz valdības noteiktajam pārejas termiņa beigām - 10.oktobrim. Savukārt, fiksējot lokālus Covid-19 infekcijas uzliesmojumus, daļa Latvijas skolu klašu devušās attālinātajās apmācībās. Kā tas ietekmē mācību procesu un kvalitāti?

Dace ir pirmkursniece Daugavpils Universitātē (DU), kas pirmās divas mācību nedēļas pavadījusi studējot attālināti. Aizkadrā viņa norāda, ka tas raisa zināmu vilšanos studijās, jo tika sagaidīts kaut kas jauns, aizraujošs, bet tas pats mācību process “Zoom” platformā vien esot. Vecāko kursu studentiem savukārt attālinātās studijas rada iespēju apvienot tās ar darbu vai ietaupīt līdzekļus, uz klātienes studijām viņi nesteidz. “Daudzas lekcijas tas padara vieglākas - ievelies dīvānā, fonā “Zoom”, tik klausies. Arī pasniedzēji ir ļoti pretimnākoši un palīdz. Ir savs labums, jo man, kas katru dienu braukā 40 kilometrus vienā virzienā, šis ir lieliski,” saka Jana, DU studente.

Kamēr studentiem viedokļi dalās, problēmas asi izjūt mazāko klašu skolēni un viņu vecāki. “Man liekas, ka man labāk patīk klātienē. Tad, kad mums bija visi darbi izdarīti, tad pēc tam es varēju ārā iet ar visiem spēlēties un visu kaut ko tādu. Tad, kad mana mazā māsiņa ir mājās, viņa visu laiku dauza, rauj, kad viņa jau ir sagurusi,” saka Adele, 2.klases skolniece no Ogres.

Adele šo nedēļu mācās attālināti, jo klasē fiksēta saslimšana ar Covid-19. Viņas vecāki ir vakcinēti, kas dod iespēju tētim apmeklēt darbu, Adeles mamma strādā no mājām. “Jebkurā gadījumā var kaut kas notikt - pēkšņi dators izslēdzas vai kaut ko ne tā saslēdz. Tāpat rokas stiepiena attālumā ir jābūt, un, protams, es nevaru tā simtprocentīgi nodoties tam savām lietām,” skaidro Sanita Celmiņa, Adeles mamma.

Valmieras sākumskolas skolnieka mamma Zane norāda, ka, fiksējot Covid-19 gadījumu klasē, neatbildēts palicis jautājums, kad tiks uzsāktas attālinātās mācības. “Acīmredzot tā skolotāja tikai šodien to ziņu ir saņēmusi. Viņa šodien ir izsūtījusi ziņu visiem, ka paliekam mājās, acīmredzot nav tā, ka uzreiz var pieslēgties attālinātajam mācību procesam. Tā ir piektā klase tomēr, tur nav tā, ka ir tikai viena skolotāja.”

Sazinoties ar skolu, tie mierina - attālinātais process tiks organizēts nākamajā mācību dienā. “Tā vienmēr ir, ja kāda klase aiziet - tajā dienā līdz pulksten 16.00 mums tiek sastādīts plāns, kurš vecākiem tiek izsūtīts, no nākamās dienas mācību process sākas,” saka Mārtiņš Vētra, Valmieras sākumskolas direktors.

Ieviestie uzlabojumi gan atvieglo attālinātā mācību procesa organizēšanu skolotājiem, taču problēmas vecākiem un skolēniem, kā arī mācībspēkam saglabājas.


Foto: Freepik