Atzīmē Robežsargu dienu

Aprit 101 gads kopš Latvijā izveidotas pirmās robežsargu vienības un uzsākta valsts robežas apsardzība. Šobrīd tā ir spēkā tikai uz austrumu robežas, un iebraucēju kontroli inspektori pastiprināti veic valsts iekšienē. Pēdējos gados gan robežsargu rindas sarūk, bet jaunie speciālisti klāt nenāk.

Līga Bekmane, Valsts robežsardzes Vidzemes dienesta vecākā inspektore, virsleitnante: “Mēs veicam kontroli uz A3, tālāk virzīsimies uz robežas pusi. Un ir uzdevums vēl - ir viens Ukrainas pilsonis starptautiskā meklēšanā, kurš, iespējams, ceļos uz Latviju, un mums tas ir papildu uzdevums - pievērst uzmanību.”

Kopš kontrole uz Eiropas Savienības iekšējām robežām ir atcelta, ārzemnieku ieceļošanu, izceļošanu un uzturēšanos Vidzemes dienesta inspektori uzrauga valsts iekšienē. Visbiežāk robežsargi konstatē pārkāpumus, kas saistīti ar nelegālu trešo valstu pilsoņu nodarbinātību.

Vidzemes dienestā darbojas 18 robežsargi, pēdējo reizi jauns speciālists kolektīvam pievienojās pirms 9 gadiem. Darbinieku trūkums Valsts robežsardzē joprojām ir pieaugoša problēma. Galvenais iemesls - nekonkurētspējīgs atalgojums.

Raitis Briedis, Valsts robežsardzes Vidzemes dienesta priekšnieks, majors: “Agrāk bija pat fiziskās sagatavotības prasības virs vidējā līmeņa. Tagad pat tas viss ir samazināts, vienalga nenāk. Tos robežsargus jau praktiski redz tikai uz tām robežām, kur ir robežkontrole robežšķērsošanas laikā. Agrāk, kad uz Igauniju, Lietuvu brauca, mēs zinājām, kas ir robežsargi. Ja neceļojam ārpus Latvijas uz trešajām valstīm, to robežsargu neredz.”