Autobraucējiem karstumā jāuzmanās no pārkaršanas

Automašīna ar klimata kontroli, kurā ieslēgta viszemākā temperatūra. Tā šajā tveicē var šķist kā vieta, kur meklēt glābiņu, tomēr ReTV uzrunātie autovadītāji atzīst – braukšana nekādu prieku nesagādā.

  “Oi, nu karstumā ir ļoti grūti izturēt. Lai arī kondicionieris ir mašīnā, tomēr ir jūtams tas karstumiņš. Vienu brīdi jūti – o, ļoti forši, bet atver durvis, ienāk tas karstums iekšā. Ir, ir diezgan grūti šo karstumu izturēt. Cerēsim, ka drusku lietutiņš uzlīs,” saka autovadītāja Ilona.

“Diezgan ir karsti, bieži vien ceļš arī kūst tādā karstumā. Braucu no Rīgas uz Valmieru. Bija tā, ka arī karstuma dēļ daudz avārijas,” pauž busiņa šoferis Vladislavs.

Padzerties autovadītājiem ir ļoti svarīgi - jo īpaši, ja mašīnā nav klimata kontroles, svaigs gaiss jāielaiž pa atvērto logu. Tad gaisa plūsma atdzesē, un braucējs nesajūt, ka svīstot zaudējis jau diezgan daudz šķidruma.

Vides veselības un darba drošības eksperts Ivars Vanadziņš saka: “Litrs – viens, komats, pieci litri izsvīšana būtībā ir pirmās pakāpes dehidratācija, respektīvi, ķermenis atūdeņojas. Un tas biežais mīts – kad slāpst, tad padzeršos – vasarā noteikti būtu jāignorē, jādzer vienkārši iespējami daudz. Lieko mēs, es atvainojos, izčurāsim ārā, tā nav nekāda problēma.”

Šķidruma zuduma dēļ organisms sāk taupīt spēkus un ierobežo savas funkcijas, tajā skaitā smadzeņu darbību. Autoskolas pasniedzējs un instruktors Lauris Starikovs skaidro: “Mēs varam zaudēt kontroli. Mēs varam varbūt pat ātrāk, nekā parasti pat iemigt tādās situācijās. Līdz ar to mēs varam būtiski mainīt virzienu, iebraukt pretējā joslā, kas ir ļoti bīstami un kas ļoti bieži šādos apstākļos notiek. Mēs varam pieņemt nepareizus, neadekvātus lēmumus.”

Lai tā nenotiktu, braucējiem bieži un daudz jādzer. Vislabāk – minerālūdeni, bet ne saldinātus dzērienus. Arī kafija karstumā nevis uzmundrinās, bet liks ķermenim zaudēt vēl vairāk šķidruma. “Un vienīgais, ko es vēl varētu piebilst, - ir tas jaukais paradums daudziem, kas arī man nav svešs. To vienu roku izlikt ārā, kas ir ļoti saprotami, bet ir jāatceras, ka ultravioletais starojums arī nekur nav pazudis, respektīvi, mēs nejūtam karstumu, var ārkārtīgi veikli apdedzināt to roku. Tas tā ir. Un vēl, protams, tur arī apdegšana ir tāda reāla problēma. Tas notiek ārkārtīgi ātri, jo nav jau karsti, tu nejūti to karstumu,” pauž Ivars Vanadziņš.

Speciālists arī iesaka pirms kāpšanas automašīnā to nedaudz pavēdināt, citādi tajā ir karsts kā saunā. 


Foto: FreePik