Autovadītājiem jābūt uzmanīgiem. Ielās atgriežas skolēni

Aptuveni 70 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti bērni. Tāda ir septembra statistika pēdējos trīs gados, jauno mācību gadu uzsākot. Un arī jau rīt 1. septembris, kas nozīmē, ka ielās atgriezīsies skolēni un autovadītājiem jābūt īpaši piesardzīgiem, sevišķi mācību iestāžu tuvumā.

Statistika liecina, ka no 2020. līdz 2022. gadam septembrī visā Latvijā kopā ir reģistrēti 212 ceļu satiksmes negadījumi, kuros bijuši iesaistīti 237 bērni vecumā no septiņiem līdz 17 gadiem. Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks norāda, ka mācību gada sākums ir stresains visiem satiksmes dalībniekiem, jo satiksme ir kļuvusi intensīvāka, daudziem bērniem pēc vasaras brīvlaika, iespējam,s zudusi arī modrība. Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks: “Tas ir tas brīdis, kad ir visintensīvākā satiksme, jo vēl ir pietiekami labs laiks, lai pārvietotos ar motociklu, motorolleri, citu alternatīvo transportlīdzekli. Līdz ar to tā ir tāda vissintensīvākā satiksme, kāda mūsu gadalaikā var būt. Bērni daudz ir pavadījuši laiku laukos, kur citur, viņi ir atradinājušies no intensīvās pilsētas satiksmes, mums visiem ir ar to jāsadzīvo.” 

Valsts policijas pārstāve Ieva Ploriņa: “Gribam atgādināt autovadītājiem par to, ka, sākoties mācību gadam, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, jo bērni pa vasaru mēdz aizmirst ceļu satiksmes noteikumus, pat pašus elementārākos, tāpēc gribētu aicināt autovadītājus, arī paši visu uzraugām, sevišķi skolu un bērnudārza tuvumā, būt piesardzīgiem, piedaloties ceļu satiksmē.” 

Ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti bērni, ir dažādi. Kā norāda arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, ceļu satiksmes negadījumos dažkārt bērniem ir arī smagas traumas: lūzumi, vaļējas brūces, iekšējo orgānu savainojumi. 

Valsts policijas pārstāvji pirms jaunā mācību gada sākuma iesaka vecākiem ar bērnu izstaigāt maršrutu līdz skolai un atpakaļ pat tad, ja tas nav mainījies, un pārrunāt ceļu satiksmes noteikumus. Valsts policijas pārstāve Ieva Ploriņa: “Vēlams ar bērnu kopā iziet maršrutu, sadalot to pa posmiem, norādot uz bīstamiem apstākļiem, kur jāšķērso ielu, kā tas ir jādara, izspēlēt to visu reāli dzīvē, lai tad, kad bērniņš būs viens pats, var droši pārvietoties.” 

“Ja esi apstājies pie gājēju pārejas, paskaties pa kreisi. Ja tuvojas automašīna, mēģini dabūt acu kontaktu ar šoferīti. Ja acu kontakts ir, šoferis tevi ir ieraudzījis. Visas mazās nianses ir jāstāsta bērniem,” saka Vanks.

Tā kā daudzi bērni pārvietosies ar velosipēdu, vecākiem nepieciešams atgādināt savām atvasēm, ka, pārvietojoties ar šo braucamrīku, nepieciešams uzvilkt ķiveri. Kā secināts jūlijā veiktajā aptaujā, ko veica ceļu satiksmes drošības direkcija sadarbībā ar “Norstat Latvija”, ka teju puse jeb 48% vecāku bija pieļāvuši, ka bērni, braucot ar velosipēdu, neizmanto ķiveri. Valsts policijas pārstāvis Andis Rinkevics: “Ja vecāks, braucot ar savu bērnu, kopā ar velosipēdu kādā izbraukumā pats lieto ķiveri un obligāti lūdz bērnam viņu lietot, pareizi nostiprina, tad laika gaitā šī uzvedība iestrādājas kā automātiskā norma.”

Par elektroskrejriteņiem jāatgādina, ka ar tiem drīkst pārvietoties tikai no 14 gadu vecuma. Savām atvasēm vecākiem arī jāatgādina, ka ar to nedrīkst braukt kopā ar kādu savu draugu jeb pārvadāt pasažieri.