Balanss starp nopietno un kosmisko. Cēsu teātrī pirmizrāde “Garā nedēļas nogale”

Aizvadītajā nedēļā pirmizrādi piedzīvoja Cēsu mazā teātra izrāde “Garā nedēļas nogale”. Četri mākslinieki – Inga Alsiņa-Lasmane, Ilze Liepa, Gatis Gāga un Ivo Martinsons – iestudējuši kanādiešu autora Norma Fostera lugu par četru draugu nedēļas nogali brīvdienu mājā. Iestudējuma idejas autors un lugu tulkojis Ivo Martinsons. “Es kādas 15- 20 lugas dažādas izlasīju. Dažādu valstu, dažādu autoru, līdz atradu vienu, kas man likās balansā starp nopietno un komisko. Man likās, ka tas ir foršs materiāls.”

Izrāde ir komēdija par diviem precētiem pāriem virs 40, norāda teātrī. Draugi ir pazīstami jau daudzus gadus, laika gaitā atklājas dažādi pagātnes noslēpumi. Izrādes tapšanas procesā aktieri gan aktīvi diskutējuši par noteiktām lietām, ko iekļaut izrādē, gan vienojušies par to, ko tomēr mainīt, neiekļaut, uzsverot, ka katram šķiet smieklīgs kas pavisam cits. Aktrise arī pauž, ka sajūtas darba tapšanas procesā bijušas dažādas un brīžiem komēdija kļuvusi nopietna. Aktieris Ivo Martinsons papildina: “Humora sajūta vispār ir tā, ko mēs sajutām tapšanas gaitā, ir tik individuāla un subjektīva lieta, ka nav tādada objektīvā mēraukla. Tāpēc bieži vien ir mums bijuši strīdi un cīņas, kurā virzienā labāk iet.” 

Vaicājot par izrādes vēstījumu, radošā komanda stāsta, ka katram skatītājam tas būs citādāks, tomēr, ikdienas ķildām un arī smiekliem mijoties, skaidrs, ka cilvēkus saista vienojošais elements – cerībā uz labāku dzīvi. “Viens, kas tiešām katram ir vienojošais, šiem cilvēkiem pēc 40 – katram ir kāds nepiepildīts sapnis, ko viņš gribētu attīstīt vai tiekties. Kaut kāda tāda ikdienas skumja katram ir,” tā saka Ivo Martinsons. 

Aktieris Gatis Gāga pauž: “Mēs arī centāmies atrast tādu smalku līdzsvaru, lai tas iestudējums neaiziet tādā banālā komēdijas virzienā. Tomēr tas virsuzdevums, mērķis ir, lai skatītājs smietos, bet vienā mirklī kā slavenajā Nikolaja Gogoļa darbā tika uzdots jautājums: “Par ko tad mēs smejamies? Paši par sevi!” Lai katrs aizdomājas, jā, varbūt man arī dzīvē kaut kas jāmaina?”  

Izrāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023