Beidzoties čeku loterijai, VID meklēs jaunus rīkus, kā iegūt informāciju par ēnu ekonomiku

Valdība šodien atbalstīja priekšlikumu no nākamā gada izbeigt čeku loteriju. Šāds lēmums pieņemts, jo iedzīvotāju interese par to mazinājusies. Finanšu ministrija aprēķinājusi, ka turpmāk ieguldījumi tās organizēšana pārsniegtu izdevumus. 

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ReTV norāda, ka jau 2019. gadā, kad čeku loterijā sākās, bija paredzēts, ka šis projekts kaut kad noslēgsies. Dienestā vērtē, ka šis projekts bijis veiksmīgs, jo valsts budžetā šo gadu laikā izdevies iekasēt papildus vairā nekā 6,24 miljonus eiro. VID Nodokļu maksātāju uzvedības analīzes un prognozēšanas pārvaldes direktora vietniece Natālija Fiļipoviča saka: “Valsts budžetā atstāts vairāk, nekā ieguldīts pasākumā, bet fakts, ka iedzīvotāju interese par čeku loteriju samazinās, ir dabisks process.”

Arī iedzīvotāji ReTV atzīst, ka dzirdējuši par čeku loterijas noslēgumu, paši tajā aktīvi vairs nepiedalās.

Čeku loterijā sākumā piedalījās vairāk nekā 109 tūkstoši dalībnieku, bet pēdējos mēnešos tai reģistrējas vien aptuveni 28 tūkstoši dalībnieku. VID skaidro, ka viens no galvenajiem loterijas mērķiem bija panākt, lai cilvēki pieprasītu čekus, tādā veidā stimulējot nodokļu maksātājus iziet no ēnu ekonomikas. Tas ir izdevies. Sasniegts arī otrs mērķis – iegūt informāciju par potenciālajiem nodokļu nemaksātājiem. Natālija Fiļipoviča: “Bijām sastapušies ar ļoti dažādām ēnu ekonomikas izpausmēm. Redzējām nevaliditētus kases aparātus. Mēs redzējām nodokļu maksātājus, kuri izliekas, ka viņi ir ekonomiski neaktīvi, iesniedz visas deklarācijas pa nullēm, bet čeki no klientiem burtiski bira.”

Čeku loterijas ietvaros VID katru ceturksni veltīja papildus uzmanību kādai nodokļu maksātāju nozarei, piemēram, šajā ceturksnī tā ir lietoto un sezonas apģērbu tirdzniecība. Lielākie ēnu ekonomikas riski izgaismojās tur, kur apritē pārsvarā ir skaidra nauda, secina VID. “Tie varētu būt pārvadājumi un ēdināšana, kur diemžēl aizvien problēma ir,” atzīst Natālija Fiļipoviča.

VID uzskata, ka šo trīsarpus gadu laikā, kamēr noritēja čeku loterija, patērētāju kultūra ir krietni mainījusies. Cilvēki čekus prasa arī tāpēc, lai rūpētos par savām patērētāju tiesībām. Čeku loterijas pēdējā mēneša izloze notiks nākamā gada janvārī, čekus tai iespējams reģistrēt līdz 5. janvārim. Bet šī gada izloze norisināsies 2023. gada februārī.