Bioloģisko atkritumu šķirošana nākamgad obligāta

Gada laikā Getliņos nonāk aptuveni 250 tūkstoši tonnu nešķirotu sadzīves atkritumu. Tāpēc jau no nākamā gada 1. janvāra būs obligāta bioloģisko atkritumu šķirošana. Pie jau esošajiem konteineriem tiks pievienots vēl viens brūnā krāsā. Uzņēmumā “Getliņi EKO” norāda, ja cilvēki aktīvi šķiros, tiks būtiski samazināts atkritumu daudzums, kas potenciāli nonāk atkritumu poligonos. 

Ričards Aksels Ozoliņš, SIA “Getliņi EKO” ārējās komunikācijas vadītājs:

“Šajā gadījumā runa ir par aptuveni 30 līdz 40 % no tā visa sadzīves atkrituma apjoma, ko mēs ikdienā, tā teikt, saražojam. Tad tas ir tas materiāls, ko mēs potenciāli varētu pie sekmīgas bioloģisko atkritumu sistēmas ieviešanas, pārstrādāt.”

Tāpat būtiski arī, ka bioloģiskie atkritumi ražo gāzi, ko savācot, var iegūt elektrību. 

“Plānots, ka aptuveni nonāks līdz 100 000 tonnu bioloģisko atkritumu gada laikā. Līdz ar to mēs varam iegūt no šiem bioloģiskajiem atkritumiem gāzi, kas pēc tam pārtop elektrībā un siltumā, kā arī tehnisko kompostu, kas potenciāli nākotnē varētu būt izmantojams arī tautsaimniecībā un atgriezts atpakaļ arī iedzīvotājiem.”

Šobrīd bioloģisko atkritumu šķirošana ir brīvprātīga. Un kā atzīst uzņēmumā “Getliņi EKO” pārstāvis Ričards Aksels Ozoliņš, cilvēki gana aktīvi šķiro. Tomēr viņš uzsver, ka ir svarīgi, lai ir nepieciešamā infrastruktūra, kas arī motivēs iedzīvotājus šķirot vairāk. Liela daļa uzrunāto iedzīvotāju stāsta, ka šķiros bioloģiskos atkritumus, kad tas būs iespējams, taču ir arī daļa, kas to neplāno darīt.

Tāpat arī Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā norāda, ka cilvēki jau tagad ir aktīvāk sākuši šķirot bioloģiskos atkritumus. 

Ģirts Beikmanis, LNPAA valdes priekšsēdētājs:” Sākotnēji, protams, bija neizpratne varbūt par tiem maisiņiem un kādos maisiņos drīkst noglabāt, tas bija tas galvenais, šādi tādi atkritumi kam tur nevajadzēja nonākt, bija nonākuši. Bet pakāpeniski, cik es zinu, runājot ar atkritumu apsaimniekotājiem, šī situācija uzlabojas.” 

 Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā norāda, ka par bioloģisko atkritumu šķirošanu būs jāmaksā mazāk. Respektīvi izdevīgāk būs šķirot bioloģiskos atkritumus nekā to nedarīt. 
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023