Cep pankūkas un piedod radiniekiem

Sauli un pavasari gaida gan latvieši, gan ukraiņi. Pēc latviešu tautas tradīcijām ziemas pavadīšana tiek svinēta Meteņos, bet pēc slāvu tradīcijām Masļeņicā. Šoreiz Tukumā patvērumu atradušie ukraiņi svētkus svinēja Durbes pilī, kur kopā saplūda Meteņu un Masļeņicas svinēšanas tradīcijas.

Durbes pilī Tukumā nedēļas nogalē latviešu meteņu tradīcijas cieši savijās ar slāvu tautām raksturīgo Masļeņicu jeb Masļanu, kā to sauc ukraiņi. Vairākas šo svētku svinēšanas tradīcijas, piemēram, rotaļas, dziesmas, maskas un svētku būtība pavadīt ziemu un sagaidīt pavasari esot kopīgas. “Mēs arī ir šais svētkos velkam maskas, sapucējamies, bet katrā reģionā tradīcijas mazliet atšķiras,” saka viena no pasākuma organizatoriem Anna Berežna.

Kā ReTV stāsta pasākuma organizatori Anna un Aleksandrs no Izjumas, Ukrainā masļeņicu svinot nedēļu, katrai dienai atvēlēta sava tematika. Pati galvenā esot svētdiena, kurai dots nosaukums – Piedošanas diena. “Obligāti bija jāsatiekas ar visiem radiem, obligāti jāpiedod viss. Gadam jābeidzas, visu slikto atstājot pagātnē,” saka viens no pasākuma organizatoriem Aleksandrs Sanžara.

Visi ReTV uzrunātie ukraiņi teic, ka tie neesot reliģiskie svētki. “Tā ir mūsu priekšteču reliģija, kad vēl nebija nekādas reliģijas. Tas ir slāvu pagānisms, no kurienes viss aizsācies,” stāsta Aleksandrs Sanžara, viens no pasākuma organizatoriem.

“Datums nemainās. Tā ir februāra pēdējā nedēļa. Tā ir pēdējā ziemas nedēļa. Tie ir vecslāvu svētki. Tagad es domāju, ka tie vairāk ir svētki bērniem, pārāk neiedziļinoties vēsturē,” stāsta pasākuma dalībniece no Kijivas Ksenija.

Pēc Masļeņicas sākas lielais gavēnis, tāpēc tie ir arī izēšanās svētki. Ja latviešu tradīcijās galvenie ir zirņi un citi pākšaugi, tad ukraiņiem tās ir pankūkas un miltu ēdieni. “Vecmāmiņa mums gatavoja ļoti garšīgas pankūkas. Tas bija pats galvenais. Viņa par mums rūpējās, cepa, un mēs septiņas dienas ēdām,” saka pasākuma dalībniece no Izjumas Soņa.

Pankūkas neizpalika arī šoreiz, tomēr tās atšķiroties no ukrainā ceptajām. Pasākuma dalībniece no Borispoles Valentīna: “Mēs mīlam tādas cakainas pankūkas. Kefīrā taisītas, tvaicētas. Tad tās sanāk ļoti garšīgas. Mīlam dažādas – gan ar ķiršiem, ar biezpienu, saldās pankūkas, gan sāļās.”

Svētku kulminācija ir salmu lelles sadedzināšana, kas simbolizē atvadīšanos no visa sliktā, kas noticis iepriekšējā gadā.