Cēsu Izstāžu namā Pēterim Rozenbergam veltīta izstāde

Cēsu Izstāžu namā atklāta izstāde “Pēteris Rozenbergs laikā un telpā”, kas ir veltījums Cēsu mākslinieka un scenogrāfa 80 gadu atcerei. Izstādē pēc vairākiem gadiem atkal var apbrīnot Pētera Rozenberga veikumu akvareļglezniecībā, īpaši Latvijas ainavas un klusās dabas žanrā. Ne mazāk nozīmīga bijusi mākslinieka radošā darbība scenogrāfijā, veidojot vairāk kā 50 scenogrāfijas Latvijas teātros. 

Cēsu Izstāžu nama vadītāja Larisa Kaimiņa: “Mēs domājām, ar ko var pārsteigt cilvēkus, jo viss šķiet pazīstams, zināms un saprotams. Bet mums par to nevajadzēja speciāli kaut ko piedomāt klāt, jo ņemot vērā Pētera Rozenberga darbību tieši kā scenogrāfam, apskatoties cik maziņi maketiņi un modelīši viņam bija. Turot tos rokās mēs ar mūsu tehnoloģiju laikmeta progresu varam saprast, ka daļa no tā visa iet pazušanā.”

Izstādes izveide prasīja daudz laika un darba un tā tapa pateicoties mākslinieka meitai Kristīnei Rozenbergai. Izstādē pirmo reizi būs iespēja aplūkot arī paša mākslinieka veidotos scenogrāfiju modeļus un maketus no mākslinieka ģimenes privātkolekcijas.

Pētera Rozenberga meita Kristīne Rozenberga: “Pirms gadiem trīs es nejauši krāmējot savas mājas bēniņus atradu viņa scenogrāfijas un dekorāciju maketus Valmieras Drāmas teātrim. Šos mazos maketiņus, ko viņš taisīja, man klāt esot, atcerējos savus bērnības rotaļlietu objektus ar ko rotaļājos, tāpēc man nāca doma prātā, kad to vajadzētu parādīt arī citiem.”

Cēsu Izstāžu nama vadītāja Larisa Kaimiņa: “Mēs ļoti vēlējāmies piesaistīt kādu no Valmieras Drāmas teātra, lai paceltu līmenī to scenogrāfiju, bet pēc tam kaut kā laiks gāja tā, ka mēs sapratām, ka paši tiksim galā, un viss lēnām salikās pa plauktiņiem. Katra diena tuvāk izstādei, īstenība mūs nevis biedēja, bet tieši iedvesmoja.”

Lai gan sākotnēji izstāde bija paredzēta vien akcentējot viņa scenogrāfiju, tajā ir aplūkojami arī Pētera Rozenberga akvareļi.

Pētera Rozenberga meita Kristīne Rozenberga: “Viņa pēdējos dzīves gadus viņam ārkārtīgi tuvs bija kino. Viņš bija mākslinieks, insecētājs piecām filmām, strādājot kopā ar Vari Braslu un arī šīs filmas ir, protams, arī apskatāmas. Tas kino bija tāds ļoti radošs laiks.”

Mākslinieks bija daudzpusīgs, un viņa dzīvi un daiļradi var iedalīt vairākos posmos – profesionāls darbs teātrī, kino, gleznošana ar akvareļiem savā dzimtas darbnīcā netālu no Gaujas un arī pedagoģija.

Cēsu Izstāžu nama vadītāja Larisa Kaimiņa: “Šī persona mums ir īpaša, un kā minēja izstādes atklāšanā, ne tikai scenogrāfs, akvarelists un gleznotājs, akvarelistu plenēra dibinātājs, bet arī burvīgs pedagogs.”

Gleznotājs Ritums Ivanovs: “Pēteris bija viens no maniem pirmajiem profesionālajiem skolotājiem ārpus ģimenes. Un teiksim skolotājiem mākslas pasaulē no izseniem laikiem ir bijušas tādas skolotāja un mācekļa attiecības, un Pēteris, kā reizi, iedibināja to, kaut kādu acīmredzot sēklu iesēja. Man gribējās pateikties Pēterim un izteikt pateicību viņam un viņa nopelnam, atbraukt šeit un satikt, un izjust to atmosfēru, ko viņš kaut kādā mērā ir iniciējis.”

Izstāde “Pēteris Rozenbergs laikā un telpā” būs skatāma līdz pat nākamā gada 18.februārim.

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023