CSP aktualizējusi uz Krieviju un Baltkrieviju eksportējošo uzņēmumu sarakstu

Centrālā statistikas pārvalde (CSP) ceturtdien aktualizējusi iepriekš publicēto sarakstu ar uzņēmumiem, kas eksportē uz Krieviju un Baltkrieviju, izņemot no tā informāciju par 2022.gadu un publicējot tikai aktuālo sarakstu par 2023.gada jūniju, preses konferencē paziņoja CSP priekšniece Aija Žīgure. 

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš atzina, ka iepriekš trešdien publicētais saraksts, kurā bija iekļauti uzņēmumi no 2022.gada 1.janvāra, "radījis sajukumu", tāpēc CSP vārdā atvainojās uzņēmējiem. 

Īpaši Lapiņš atvainojās lielajiem zīmoliem - "Latvijas finierim", "Valmieras stikla šķiedrai", "Mikrotīklam", "SAF Tehnikai", "Dobeles dzirnavniekam", "Madara Cosmetics", "Karavelai", kuri pēc 2022.gada 24.februāra "ir izdarījuši morālu izvēli", nekavējoties pārtraukuši sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju, kā arī snieguši ievērojamu finansiālu un cita veida atbalstu Ukrainai. 

Lapiņš uzsvēra, ka sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju pārtraukuši vēl vairāki simti uzņēmumu. Aktualizētajā sarakstā patlaban ir atrodami 168 uzņēmumu nosaukumi. 

Arī Žīgure CSP vārdā atvainojās uzņēmumiem, un atzina, ka, trešdien publicējot sarakstu, komunikācijai neesot pievērsta pietiekami liela uzmanība, un nav bijis skaidrojuma "vienkāršā valodā", tāpēc "radīti nevajadzīgi pārpratumi un sajukums".

Žīgure skaidroja, ka vairākas stundas publiski bija pieejams saraksts no 2022.gada sākuma līdz beigām, un tajā bija iekļauti visi uzņēmumi, kuri veikuši kādas tirdzniecības darbības ar Krieviju un Baltkrieviju. Sarakstā bijuši ne tikai uzņēmumi, kuri veikuši eksporta darbības, bet arī, piemēram, preču vai iekārtu atgriešanas darbības. 

Tāpat Žīgure informēja, ka CSP saņēmusi daudzu uzņēmumu vēstules, kuri norādījuši, ka nav eksportējuši uz Krieviju vai Baltkrieviju, bet iekļuvuši sarakstā, jo nepareizi norādīts valsts kods. 

Žīgure atzina, ka turpmāk būšot kārtīgi jāizvērtē, kuri dati raksturo patieso situāciju, lai neradītu pārpratumus. Vienlaikus Žīgure norādīja, ka CSP tikai saņem informāciju no Valsts ieņēmumu dienesta par uzņēmumiem, kuri muitas deklarācijās kā eksporta valstis norādījuši Krieviju vai Baltkrieviju.

Jau ziņots, ka trešdien, 16.augustā, ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) uzdeva CSP publiskot uzņēmēju sarakstu, kas eksportē uz Krieviju un Baltkrieviju, un atjaunot šo informāciju reizi mēnesī.

CSP sarakstu publicēja 16.augustā, iekļaujot tajā uzņēmumus, kuri eksportējuši uz Krieviju un Baltkrieviju kopš 2022.gada sākuma un 2023.gada pirmajā pusgadā.

Publicētais saraksts izraisīja virknes sarakstā iekļautu uzņēmumu sašutumu sociālajos tīklos, norādot, ka sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju pārtraukuši nekavējoties pēc 2022.gada 24.februārī Krievijas sāktā kara Ukrainā. Pārmetumus par uzņēmēju ieskatā nekorekto sarakstu izteica arī "Valmieras stikla šķiedra", "SAF Tehnika", "Dobeles dzirnavnieks", kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Andris Bite, kuram pieder uzņēmums "Karavela".


Foto: Unsplash, ilustratīvs