Daudzviet laukos kritisks ēku tehniskais stāvoklis

Vēl sliktākā tehniskā stāvoklī nekā pilsētās ir daudzstāvu dzīvojamās ēkas lauku ciemos un ciematos. Jelgavas novada komunālo uzņēmumu vadītājs ReTV norāda, ka tehniskā apsekošana ēkām tiekot veikta, tomēr remontdarbi visbiežāk izpaliek, jo iedzīvotāji nespēj par tiem samaksāt.

Pagājušā gadsimtā būvētie daudzstāvu nami ir ne tikai pilsētās, bet arī laukos. Jelgavas novada Ozolniekos daudzas mājas ir renovētas, ar ēku tehnisko stāvokli problēmu neesot. Citādi gan ir īstos lauku ciemos. 

Balkonu lauku projektos ir ļoti maz, bet arī lodžijas brēc pēc remonta. Par ēku garo mūžu liecina arī atsegtas dzelzsbetonu plākšņu stiegras durvju nojumēm. Dažas ķieģeļu ēkas klāj pamatīgas plaisas. Uzrunātie iedzīvotāji piekrīt, ka kārtīgs remonts būtu vajadzīgs gandrīz visām ēkām.

Jelgavas novada komunālais uzņēms apsaimnieko vairāk nekā 200 50 līdz 100 gadus vecas ēkas. To tehniskais stāvoklis tiekot apsekots katru gadu. Lai gan neviena ēka vēl neesot atzīta par dzīvošanai nepiemērotu, dienesta vadītājs to sauc par bēdu ieleju. SIA “Jelgavas novada komunālais uzņēmums” vadītājs Dins Stašāns: “Māju stāvoklis ir sarežģīts. Tas laikam būs tas pareizākais vārds, jo trīs pusēm dzīvokļu īpašniekiem, valstij, apsaimniekotājam un varbūt arī pašvaldībai ir grūti atrast risinājumus tajos gadījumos. Likums ir korekts, viss ir pareizi, bet tas neatrisina jautājumu tajos brīžos, ja cilvēkiem nav naudas.”

Kā ReTV skaidro Stašāns, vairumam ēku esot nepieciešams komplekss remonts. To varētu atrisināt ar ēku renovāciju. Tomēr līdz šim, izņemot Ozolnieku ciematu, kas jau izsenis tiek uzskatīts par Rīgas guļamrajonu, renovētas ir tikai dažās ēkas. Un šoreiz pie vainas neesot tikai iedzīvotāju nespēja vienoties. “Dzīvokļu īpašniekiem nav naudas, bez naudas remontdarbus paveikt nevar. Dzīve piespiedīs, cerams, ka ar pozitīvu motivāciju renovāciju veikt. Kā palīdzēt mājām, kurās iedzīvotāji jau tagad nespēj laikā samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem? Tas ir tas apburtais loks. Lai banka iedotu kredītu, jābūt labai maksājumu disciplīnai, bet maksājumu disciplīna šajā ziemā pati par sevi jau ir apgrūtinoša.”

Ānes ciemā satiktie daudzstāvu iemītnieki stāsta, ka šajā ziemā tikai par apkuri trīsistabu dzīvoklim jāmaksā vairāk nekā 200 eiro, tāpēc atliekot vien cerēt, ka ēkas nesabruks viņu dzīves laikā.

Likums paredz, ka ēkas tehnisko stāvokli jāizvērtē reizi desmit gados, bet par to, lai ēkas būtu tehniskā kārtībā, atbildīgs ir privātīpašnieks netkarīgi no savu ienākumu apjoma.