Daudzviet tarifi samazinās. Smiltenē šajā sezonā siltums divreiz dārgāks

Āra gaisa temperatūrai samazinoties, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par apkures sezonas sākšanu. Salīdzinājumā ar aizvadīto sezonu šajā oktobrī teju visā valstī apkures tarifi ir krietni samazinājušies. Tikmēr Smiltenē par apkuri iedzīvotājiem šajā sezonā būs jāmaksā teju divreiz vairāk. 

Siltumražošanas uzņēmuma “CS Smiltene” katlumāju šoruden ieskauj pamatīgi šķeldas kalni. Ar šo kurināmo pietikšot siltuma nodrošināšanai Smiltenē aptuveni līdz Ziemassvētkiem.

Lai gan šķelda šajā vasarā maksā krietni lētāk, siltuma tarifs pilsētā šajā sezonā ir krietni audzis. Tiesa gan – Smiltenē tas nebija pārskatīts kopš 2014. gada, kā arī pērn notika pilsētas siltumražošanas uzņēmuma reorganizācija. Tieši tādēļ Smiltenē tarifi iepriekš netika mainīti, pieteikums par to pārskatīšanu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā iesniegts šā gada 31. janvārī. SIA “CS Smiltene” valdes loceklis Pēteris Lejnieks: “Tie bija gandrīz deviņi mēneši, kas vajadzīgi, lai jauno tarifu saskaņotu. Tāpēc uz jautājumu, vai reorganizācija ietekmēja cenu, nē, drīzāk otrādi. Laika periodā no reorganizācijas uzsākšanas pagājušā gada vasarā līdz novembra sākumam tika piemērots tarifs 58 eiro. Par šo laika periodu, neskatoties uz to, ka šis izmaksu pieaugums bija diezgan būtisks, nekāda kompensācija netika prasīta.”

Līdz 2025. gada oktobrim Smiltenē noteikts siltuma tarifs 105 eiro par megavatstundu. Tajā ietvertas neparedzētās izmaksas, kas uzņēmumam radās laikā, kad energoresursu cenas bija ļoti augstas. Nu iedzīvotājiem būs par to jāsamaksā, kaut gan pērn uzņēmējs tās sedza no savām rezervēm, smilteniešiem maksa par siltumu bija krietni zemāka nekā citviet Latvijā. SPRK izpilddirektors Jānis Miķelsons: “Pie aprēķinātajām izmaksām ir noteikts tas tarifs, kas attieksties uz komersantu situācijā, ja aprēķinā nebūtu iekļautas neparedzētas izmaksas. Tādu tarifu komersants, ja nebūs vēl citas izmaiņas, piemēros turpmākajos gados. Bet šobrīd uz sākotnējo periodu, kopš tarifa apstiprināšanas tarifā ir iekļauta arī neparedzēto izmaksu komponente, kas nosedz tās izmaksas, kas komersantam radās iepriekšējā ziemā, kad tarifu vērtība nebija pārskatīta.”

Smiltenes ielās satiktie iedzīvotāji ReTV atzīst, ka izmaksu pieaugums mudina domāt kā taupīt. Tā kā apkures sezona vēl īsti nav sākusies, ļaudis vēl nespēj aptvert, kā jaunie tarifi viņus ietekmēs. 

Šobrīd gan grūti vērtēt, kā tas ietekmētu iedzīvotāju maciņus, ja siltuma tarifs Smiltenē būtu mainīts jau aizvadītajā sezonā un iedzīvotāji varētu pretendēt uz valsts atbalstu. Miķelsons: “Ja būtu reorganizācija teiksim pusgadu ātrāk, tad, iespējams, šeit būtu bijusi lietotājiem iespēja norēķināties ar izmaksām iepriekšējā ziemā jau atbilstoši tā brīža tarifiem. Tad tas ietvertu arī valsts atbalsta maksājumu. Salīdzinot pret situāciju, kā būtu, ja būtu, iespējams, kopējais slogs lietotājiem varētu sanākt mazāks.”

Lejnieks: “Šī jau ir tikai daļa no faktiskajiem papildus izdevumiem, kas veidojas saistība ar to energoresursu krīzi. Kaut kādā ziņā šis ir tāds kompromisa variants starp visām faktiskajām izmaksām un tām, kuras ir SPRK atļāvusi iekasēt no lietotājiem.”

Kopumā valstī komersantiem, kuriem pērn atbilstoši kurināmā izmaksām tajā brīdī bija noteikti augsti tarifi, tie pašlaik ir pārskatīti un pārsvarā būtiski samazinājušies. Arī kurināmā cenas šajā sezonā ir stabilizējušās un nav paredzami negaidīti cenu kāpumi. 


#SIF_MAF2023