Divu pasauļu saspēle. Talsu kinoteātrī varoņiem veltīta izstāde

Patriotu nedēļas laikā Talsu kinoteātrī atklāta fotogrāfa Reiņa Hofmaņa izstāde “Varoņi”. Tā gan nav veltīta Lāčplēšiem, lai gan, kas zina, visticamāk, arī šo varoņu vidū varētu atrast pa kādam Lāčplēsim. Fotogrāfs darbos iemūžina kospleja fenomenu jeb cilvēkus, kas pārģērbjas un iejūtas dažādos tēlos.

Tikai četri darbi – šī skaita ziņā ir līdz šim mazākā Talsu kinoteātra izstāde, taču pilnīgi noteikti šie ir vieni no vispamanāmākajiem darbiem. Skatītājam četrās lielās gaismas kastēs pretī veras ļoti spilgti varoņi, kurus aizrauj kospleja fenomens. “Šī, protams, vairāk ir amerikāņu kultūra, un cēlusies no japāņu anime. Tā nav ļoti izplatīta vai sena latviešu kultūrā ienākusi lieta, bet tad, kad es runāju ar cilvēkiem, tad patiesībā kospleja (cosplay) kustība ir ļoti zināma Latvijā, ļoti daudz cilvēku ar to aizraujas,” saka Māra Cēbere, Talsu kinoteātra “Auseklis” direktore.

Savus varoņus fotogrāfs Reinis Hofmanis uzrunājis kospleja pasākumos. Talsos redzami vien četri, bet viņš iemūžinājis vairāk nekā 100 varoņu, kas līdzās izstādei apskatāma arī speciāli veidotā grāmatā. Tās gan patiesībā divas, jo otrā lasāmi citāti no autora intervijām ar varoņiem. Hofmanis: “Tās intervijas ir anonīmas, tur ir ļoti atklātas, pat pārsteidzoši godīgas atbildes, ko katram no viņiem nozīmē kosplejs. Kādam tā varbūt ir droša vide, kur būt. Kāds saka, ka šādā veidā viņš var iejusties kāda varoņa tēlā, pēc tam arī savā ikdienā paņemt kādas īpašības, kas ir šim varonim.”

Autors skaidro, ka darbos redzama divu pasauļu saspēle – fantāzija un reālā pasaule, kas saskatāma, piemēram, mūsdienu durvīs, kontaktligzdās vai telpas konstrukcijas niansēs. “Fotogrāfs tā diezgan bezkaislīgā stilā šos tēlus ir dokumentējis. Līdz ar to nekas nav šajās bildēs tāds, kas novērstu uzmanību vai liktu domāt par ko citu. Tikai skatāmies uz tēlu, uz šo kostīmu,” saka Uldis Balga, Talsu fotokluba vadītājs.

Šai izstādei kinoteātris ir perfekta vieta. Vēl jo vairāk vakaros, kad uz ekrāna tiek rādīta kāda supervaroņu filma. Fotogrāfs atklāj, ka palūdzot pasākumos varoņiem atļauju viņus nofotografēt, viņš nemaz nezina, kas aiz maskām slēpjas.

Šiem varoņiem šī ir pirmā personālizstāde, iepriekš viņi bijuši vien daļa no citām izstādēm. Fotogrāfs atzīst, ka nevar apstāties kospleja varoņus fotografēt. Viņa grāmatas izdotas tikai vienā eksemplārā, bet, ja izdotos nodrukāt lielāku tirāžu, tad gan savai idejai varētu pielikt labu noslēguma punktu.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023