Dobelē sācies ziedēšanas maratons. Dod vārdu jaunām ceriņu šķirnēm

Ziedēšanas maratons Dārzkopības institūtā Dobelē sācies jau aprīlī, kad dažādu augu šķirņu kultūras slīgst ziedu kupenās. Vairāku nedēļu garumā tur tagad noris arī ceriņu ziedēšanas festivāls ar bagātīgu pasākumu programmu, turklāt šogad doti jauni vārdi diviem ceriņu hibrīdiem – Emīlija un Jānis.

Teju katrs ceriņš sākumā ir hibrīds ar savu kārtas numuru. Daudzi no tiem gaida gandrīz 30 gadus, kad to notestēs un tam piešķirs savu vārdu. Šogad ceriņu festivāla ziedēšanas laikā oficiāli atklātas divas jaunas Laimoņa Kārkliņa izveidoto hibrīdu ceriņu šķirnes, kuras šodien piedzīvoja vārda došanas svētkus. Viens no tiem nokristīts par godu Aleksandra Čaka mātei. Pētera Upīša Dārzkopības muzeja vadītāja Inese Šinta saka: “Čaka mātei bija liela ietekme uz dēlu, uz dēla personības veidošanos, tādēļ varam uzskatīt, ka Čaks ir mūsējais. Mēs ar to lepojamies. Vienam no Laimoņa Kārkliņa izveidotajiem hibrīdiem devām vārdu - Emīlija.”

Tikmēr otrs ceriņu hibrīds guvis Latvijas dzejnieka un gleznotāja Jāņa Jaunsudrabiņa vārdu, kurš savulaik arī gleznojis savos darbos ceriņus. Ceriņu selekcionāri apgalvo, ka ceriņu šķirņu skaits pasaulē joprojām palielinās. Ja Dobelē ir ap 270 šķirņu, tad pasaulē - pāri par 1000. Dārzkopības institūta vadošā pētniece, ceriņu selekcionāre Sarmīte Strautiņa stāsta: “Šķirņu skaits palielinās, jo cilvēkiem ceriņi patīk. Noteikti visi grib kaut ko ļoti oriģinālu radīt, piemēram, dzeltenie ceriņi ir tikai dažas šķirnes. Mums ir viena šķirne “Primroze”, pārējās ir kaut kādā veidā atvasinātas.”

Lielākais izaicinājums selekcionāriem ir piecu līdz sešu gadu gaidīšanas laiks, kad no mazās sēkliņas izaugs kārtīgs stāds. Šogad paredzams, ka ceriņu pilnā ziedēšana un ceriņu festivāla kulminācija būs nākamajās brīvdienās. Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele saka: “Dārzu katru gadu apmeklē vairāk kā 30 000 cilvēku. Lielākā daļa no viņiem mūsu dārzā viesojas tieši ziedēšanas laikā maija beigās un jūnija sākumā, bet šogad tas prieks, ka atkal skanēs mūzika!”

Dobelē iespējams ne vien vien baudīt galvu reibinošo ziedu smaržu pašā 40 hektāru lielajā ceriņu dārzā, bet arī ielūkoties pretīm esošajā Pētera Upīša Dārzkopības muzejā īrisu tēmai veltītajā izstādē.


#SIF_NVZ2022