Dzīve pēc 15. novembra - ierobežojumi tiks mazināti pret Covid-19 vakcinētajiem vai izslimojušajiem

No 15. novembra ar Covid-19 ierobežošanu saistītie drošības pasākumi Latvijā tiks mazināti, un pašlaik kļuvis skaidrāks, ko tas nozīmēs dažādu pakalpojumu sniedzējiem un saņēmējiem, pasākumu rīkotājiem un apmeklētājiem, kā arī skolēniem un skolotājiem.

Tirdzniecības un pakalpojumu jomā no 15. novembra darbība notiks drošā vidē, proti, gan pakalpojumu sniedzējiem, gan saņēmējiem būs jābūt vakcinētiem vai ar sertifikātu jāapliecina izslimošana. “Izņēmums ir bērni līdz 12 gadiem bez sertifikāta, jo viņi nevar tikt vakcinēti. Šai drošajā vidē var saņemt gan tirdzniecības, gan saimnieciskos pakalpojumus, organizēt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus, gan arī atrakcijas ārtelpās,” saka Zaiga Liepiņa, Ekonomikas ministrijas pārstāve.

Joprojām aizliegta būs ielu tirdzniecība, kā arī izklaides, atrakcijas un azartspēles iekštelpās. Savukārt kultūras pasākumi atsāksies līdzīgi kā ārkārtas situācijas sākumā līdz 21. oktobrim – darbība lielākoties notiks tā dēvētajā zaļajā režīmā, apkalpojot cilvēkus, kuriem ir vakcināciju vai izslimošanu apliecinoši sertifikāti. “Tas nozīmē, ka cilvēki, kas ir vakcinējušies, varēs apmeklēt gan muzejus, gan bibliotēkas, gan citas kultūras iestādes,” pauž Uldis Zariņš, Kultūras ministrijas pārstāvis.

Kopā ar vecākiem pasākumus drīkstēs apmeklēt arī bērni līdz 12 gadu vecumam, bet vecākiem bērniem arī būs nepieciešami sertifikāti vai negatīvs Covid-19 tests. Kultūras pasākumu apmeklētāju maksimālais skaits drīkstēs būt būs pieci simti. Gan bērniem no septiņu gadiem, gan pieaugušajiem, gan darbiniekiem kā iekšā, tā ārā būs jāliek maskas – izņemot skatuves māksliniekus, kuri drīkstēs iztikt bez tām.

Piedaloties tikai vakcinētajiem vai izslimojušajiem, pulciņos pa 20 darbību drīkstēs atsākt arī amatierkolektīvi.

Savukārt izglītības iestādēs no 15. novembra mācības paredzēts organizēt galvenokārt klātienē. “Ir arī pieļaujama grupu apvienošana vienas izglītības iestādes ietvaros, bet pēc iespējas nodrošinot sastāva nemainību,” saka Ance Rudzīte, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve.

Pamata un vidējā izglītībā jāturpina nodrošināt klašu nesaskaršanās jeb tā saucamie burbuļi. Atgriezties pie attālinātā režīma drīkstēs noteiktos gadījumos, piemēram, ja ne mazāk par trešdaļu klases bērnu jau mācās attālināti karantīnas dēļ.

Atsāksies arī pulciņu nodarbības – tās būs pieejamas gan vakcinētajiem gan Covid-19 izslimojušajiem bērniem, gan ar negatīvu testu. Augstākā un pieaugušo izglītība notiks klātienē epidemioloģiski drošā vidē grupās ar ne vairāk kā 20 cilvēkiem un pēc iepriekšēja pieraksta. 


Foto: Freepik