E-grāmatas lasa arvien vairāk

Janvārī aprit pieci gadi, kopš ikvienam iedzīvotājam “3td” e-grāmatu bibliotēkas vietnē ir iespēja bez maksas legāli lasīt dažādu žanru un tematikas literatūru latviešu valodā visā pasaulē. Atzīmējot šo pusapaļo jubileju, Valmieras Integrētajā bibliotēkā aizvadīta diskusija lasītprasmes veicināšanai.

“Tietoevry”, “3td.lv” uzturētāja Aiga Grēniņa: “Tieši Valmieras Integrētā bibliotēka bija viens no iniciatoriem, kas arī stāvēja klāt no paša sākuma, kur bija projekts jauniešiem – “Lasi un tev sekos”. Tad mēs sapratām kopā ar Kultūras informācijas sistēma centru, esot šīs bibliotēkas sistēmas uzturētājs, ieiet arī Latvijā, ka kaut kas arī ir jāpiedāvā tiem lasītājiem, kuri grib lasīt citādāk. E-formāts, digitālās bibliotēkas arvien vairāk attīstījās, un tad e-grāmatu biblioteka tā ir tā iespēja, kur šobrīd ikviens, arī esot ārpus Latvijas, režīmā 24/7 jeb sev ērtā laikā, dīvānā kas kuram ir ērtāka vieta, var lasīt e-grāmatas.”

Valmieras bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne: “Mēs svinam trešā tēva dēlu e-grāmatu bibliotēkas piekto dzimšanas dienu. Tas ir mazs skaitlis, bet tomēr tie ir ielikti pamati un ļoti kvalitatīvs e-resurss attīstās un ir atradis savu lasītāju. Man ir ļoti liels prieks, ka mēs Valmierā to darām, jo patiesībā tas ir sadarbības projekts. Es teiktu, ka mēs šodien svinam arī sadarbības prieku un lasītprieku.”

Lai aktualizētu lasīšanas veicināšanu, diskusijās piedalījās rakstniece Zane Nuts un Eiropas parlamenta deputāte Aiga Grēniņa, kuras ļāva pasākuma apmeklētājiem iegūt ieskatu e-grāmatu pasaulē gan no autora, gan lietotāja puses.

Rakstniece Zane Nuts: “Kad es domāju, kurš vispār lasa e-grāmatas, patiesībā lasa, lasa arvien vairāk, un tas arī veicina to tirgu kā tādu. Es arī izmantoju “Trešā tēva dēlu” kā lasītāja. Tas bija iemesls, kāpēc es vispār sāku pirkt e-grāmatas. Šobrīd 70% grāmatu, ko es iegādājos, ir elektroniski, tās gan ir angliski vairāk, jo lētāk sanāk,  arī ērtāk. Es esmu pieradusi lasīt telefonā, tāpēc redzu tikai ieguvumus un goda vārdus, tas ir bez melošanas. Es neredzu nevienu negatīvu iemeslu, kāpēc ne.”

Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde: “Ir svarīgi cilvēkiem stāstīt par iespējām, jo es pieļauju, ka cilvēki vienkārši nezina, ka viņi var izmantot arī e-grāmatas, cik tas ir vienkārši. Tāpēc šis pasākums ir domāts, lai cilvēkiem to izstāstītu, lai pievērstu uzmanību, manuprāt, lai kopumā vispār arī lasīšanu kā ieradumu trenētu. Nav jau noslēpums, ka šajā laikmetā, kad ir viss tik ļoti audio-vizuāls, cilvēkiem patīk pāriet uz audio-vizuālo formātu, jo tas ir vienkāršāk un relaksējošāk. Bet tomēr lasīšanu kā ieradumu vajadzētu arī paturēt un trenēt, jo tomēr būtiski ietekmē uz cilvēku intelektu attīstību, arī uz mentālo veselību.”

Pašlaik e-grāmatu bibliotēkā ir pieejamas teju 600 e-grāmatas latviešu valodā. Ikviens to var saņemt tiešsaistē, izmantojot viedtālruni, planšeti vai datoru. Grēniņa: “Lasīt jau arī var bez steigas, jo tieši piecgadei par godu esam palielinājuši to reižu skaitu, cik reizes vienu e-grāmatu var paņemt e-grāmatu bibliotēkā. Un vienlaicīgi var lasīt divas elektroniskās grāmatas, mēnesī veselas 18. Tā kā mēs novēlam, lai arī ir lasītāji, kuri spēj izpildīt šos limitus, un prasa vēl.”

Latvijā piecu gadu laikā e-grāmatu pakalpojumu izmantojuši jau gandrīz 20 000 lietotāji. Lasītāju skaita ziņā platforma jau vairākus gadus pielīdzināma lielākajām publiskajām bibliotēkām valstī.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023