Eirovīzijas dziesmu konkursā uzvar Ukraina

Šogad Eirovīzijas dziesmu konkursā uzvarēja Ukrainas pārstāvji "Kalush Orchestra" ar dziesmu "Stefania".

Uzvara Ukrainai tika prognozēta vēl pirms konkursa saistībā ar Krievijas sākto karadarbību pret šo valsti. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apsveica uzvarētājus un sacīja, ka Ukraina darīs visu, ko spēs, lai nākamgad sarīkotu konkursu Mariupolē. Zelenskis pauda pārliecību, ka arī Ukrainas uzvara cīņā ar ienaidnieku nav tālu.

Dziesma "Stefania" ir ukraiņu valodā, un tā ir veltīta grupas dalībnieka Oleha mammai Stefānijai. Tā sarakstīta vēl pirms kara, bet tagad dziesmas vārdi "Es vienmēr atradīšu ceļu uz mājām, pat, ja ceļi būs iznīcināti" ieguvuši pavisam jaunu, daudz dziļāku nozīmi.

Olehs izmantoja iespēju uzrunāt plašo Eirovīzijas auditoriju un angļu valodā aicināja palīdzēt Ukrainai, Mariupolei un "Azovstaļ". Viņš arī pateicās visiem, kuri šajā konkursā balsoja par Ukrainu. "Uzvara Ukrainai ir ļoti svarīga, sevišķi šogad. Paldies no visas sirds. Slava Ukrainai!" žurnālistiem pēc uzvaras Eirovīzijā sacīja Olehs.

Ukraina balsojumā ieguva 631 punktu. Tai ar 466 punktiem sekoja Lielbritānija, kas bija līderos pēc žūriju balsojuma, Spānija - 459, Zviedrija - 438, un Serbija - 312 punkti. Ukraina Eirovīzijā piedalās kopš 2003. gada, un šī ir tās trešā uzvara. Igaunijas pārstāvji konkursa finālā ieguva 13. vietu, bet Lietuvas - 14. vietu.

Latvijas pārstāvji "Citi zēni" Eirovīzijas finālā neiekļuva. Tagad zināms, ka grupa no Latvijas kopā ar dāņiem pusfinālā dalījuši 13. vietu 17 dalībnieku konkurencē. "Citi zēni" ieguvuši 55 punktus. Salīdzinoši Islande, kas kā pēdējā - desmitā, no šī pusfināla iekļuva finālā, savāca 103 punktus.

Žūrija piešķīrusi "Citiem zēniem" 39 punktus (12 punkti no Portugāles, pa četriem - no Moldovas, Islandes un Grieķijas, pa trīs - no Slovēnijas un Bulgārijas, pa diviem - no Armēnijas, Šveices un Lietuvas, bet viens punkts no Austrijas), bet skatītāju balsojumos saņemti 16 punkti (10 punkti no Lietuvas, pieci - no Ukrainas, viens no Nīderlandes).

Ukrainu ar uzvaru Eirovīzijā apsveikušas vairākas augsta ranga amatpersonas, tai skaitā Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, kurš "Kalush Orchestra" triumfu nodēvēja ne tikai par ukraiņu talanta atspoguļojumu, bet nelokāmu atbalstu ukraiņu cīņai par brīvību.

Eiropadomes prezidents Šarls Mišels izteica cerību, ka nākamgad Eirovīziju varēs rīkot Kijivā - brīvā un vienotā Ukrainā. Arī Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena apsveica Ukrainu ar uzvaru Eirovīzijā, tāpat kā NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirče Dževans, kurš norādīja, ka šī uzvara parāda milzīgo sabiedrības atbalstu Ukrainai tās cīņā ar Krieviju.Foto: Eirovīzija
Video: "Kalush Orchestra" "Youtube" pēc uzvaras publicētā dziesma "Stefania"